Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama ...

Bună ziua.
As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților mei. Actuala sotie are și ea copii. Cum putem face ca apartamentul nostru sa ne rămâna doar nouă moștenire? Poate tata face testament pentru noi? Se va putea ataca acest testament de copiii actualei soții ? Poate tata sa își schimbe regimul matrimonial și să facă separația de bunuri cu actuala sotie? Daca vom face succesiune după ce moare și tata cu cine vom intra la dezbaterea moștenirii: doar cu actuala sotie care primește cota de soț supraviețuitor sau și cu copiii ei? Se poate face vreo declarație la notar prin care actuala sa promită de pe acum că nu are nici o pretenție la apartamentul nostru și să se oblige sa renunțe la partea ei de soț supraviețuitor după ce moare tata? Mulțumesc
Revin cu o nelămurire: partajul pe care îl recomandați nu poate fi atacat de sotie că moștenitor rezervatar? Daca bine am înțeles testamentul, donația și chiar contractul de vânzare cumpărare dintre tata și noi pt cota lui poate fi contestat de moștenitori rezervatari.
Nu, pentru ca partajul nu este o liberalitate.
Tata va lăsa imobilul si primește sulta.
Asta era și ideea.
raluk0207, utilizator