avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va rog sa ma sfătuiți cum este mai sigur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va rog sa ma sfătuiți cum este mai sigur și mai ...

Buna ziua! Va rog sa ma sfătuiți cum este mai sigur și mai ieftin ...tatal meu vrea sa treacă niște bunurile pe mine , testamentul este o varianta mai ieftina și sigura pentru a nu beneficia copii soției de a 2? Sau vânzare cumpărare?
Nu ati zis ce vrea tatal sti zis doar ce vreti dvs, si nu ati zis daca e vb de toata averea.
Tată vrea sa îmi de tot ce are pe numele meu ,însă e corect și moral sa poate locui în casa pana la decesul ei dar fără sa aibă drept copii ei
Nu puteti inlatura dvs dreptul la mostenire al copiilor ei.
Copiii isi vor mosteni mama, in virtutea legii.
Atunci...lasati lucrurile asa, cand va trece tata in nefiinta, dezbateti succesiunea, iar daca sotia tatalui va fi dispusa sa renunte la succesiune, veti ramane dvs unic mostenitor.
Asa e cel mai sigur.
Ultima modificare: Luni, 22 August 2022
raluk0207, utilizator
poate lasa prin testament ca sotia sa aiba drept de uzufruct viager si dvs nuda proprietate.
ar trebui sa mergeti la un avocat cu actele sa vada ce vrea sa va dea, cat e valoarea, cat ar fi rezerva sotiei. etc. Poate va da o parte prin donatie si poate lasa un testament pt ce ramane.

Liviur83 a scris:

Tată vrea sa îmi de tot ce are pe numele meu ,însă e corect și moral sa poate locui în casa pana la decesul ei dar fără sa aibă drept copii ei

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Desi vad ca va place nespus testamentul, cand persoana are descendenti, nu este recomandat.
Complica absolut inutil si degeaba procedura succesorala.
Daca omul are de dat, sa dea din timpul vietii, nu prin testamente si alte balarii.

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare vyo vyo Buna ziua! As dori sa stiu care este cea mai buna solutie in urmatorul caz. Sunt recăsătorita de aprox un an. Eu si sotul meu dorim sa cumpărăm o ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea ... L. M L. M Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea problema. Sora mea vrea sa-mi lase prin testament un apartament, ea are un copil care este ... (vezi toată discuția)