avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua ! In prezent exista vreo lege care sa-mi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua ! In prezent exista vreo lege care sa-mi interzica ...

Buna ziua ! In prezent exista vreo lege care sa-mi interzica sa hranesc cainii comunitari, au fost sterilizati si lasati liberi de unde i.au luat. Vecinii au o problema cu faptul ca latra noaptea, (de fapt nu latra ei, sunt blanzi, latra cainii din curte pentru ca.i simt pe cei comunitari.)Si mi.au trimis Politia animalelor pe cap, acestia ma ameninta cu amenda pe motiv ca nu am voie sa-i hranesc pe domeniu public. Multumesc !
Surpriză, există un act normativ în acest sens: art. 13 ind 6, sancționat prin art. 14 alin. 1 lit b din OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân.
Fapta stabilită ca și contravenție este aceasta:
Proprietarii şi deţinătorii de câini au obligaţia de a menţine igiena în spaţiile publice, în spaţiile adiacente acestora, în holurile şi căile de acces ale spaţiilor locative.

Sancțiunea este între 5.000 și 10.000 de lei. Împrăștierea de hrană pentru animale pe domeniu public, în locuri neamenajate, se încadrează fix aici.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mie nu mi se pare, nu e nici proprietara lor si nici detinatoarea si nici nu se pune problema de nepastrarea igienei in locul public.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Kyandra a scris:

Surpriză, există un act normativ în acest sens: art. 13 ind 6, sancționat prin art. 14 alin. 1 lit b din OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân.
Fapta stabilită ca și contravenție este aceasta:
Proprietarii şi deţinătorii de câini au obligaţia de a menţine igiena în spaţiile publice, în spaţiile adiacente acestora, în holurile şi căile de acces ale spaţiilor locative.

Sancțiunea este între 5.000 și 10.000 de lei. Împrăștierea de hrană pentru animale pe domeniu public, în locuri neamenajate, se încadrează fix aici.



Mie imi pare ceva aberant și o contradicție între legi.
Câinii fără stăpân sunt eutanasiați dacă nu au stăpân și nu sunt adoptați.
Nu are relevanta juridica ca le este făcută o injecție letala ca la cei condamnați la moarte în unele state din SUA.
Și este interzisa prin Legea penală torturarea animalelor inclusiv prin înfometare, în opinia mea, deoarece este ca și cum le lași sa moara de foame.

Luați legătura cu asociațiile pentru protecția animalelor.
Ei pot acționa pe cale legala.
Au și avocati specializați.
Le puteți da recomandarea mea pentru proces pentru ca au șanse dar este mult de lucru pe parte juridica.
Ei sunt și plătiți pentru asa ceva.
Este genul de proces care se poate desfasura în stil american și nu în stil pur formal romanesc.
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Amenda daca esti prins ca hranesti cainii vagabonzi codulmuncii codulmuncii Pentru starpirea cainilo vagabonzi, maidanezilor, cainilor fara stapani etc. municipalitate a gasit si urmatoarea solutie: cetateanul care va fi prins de catre ... (vezi toată discuția)
Eutanasierea cainilor maidanezi AntiMaidanez AntiMaidanez Buna ziua, Sunt din Bucuresti, un oras care timp de ani de zile n-a reusit sa-si rezolve problema cainilor vagabonzi. 10000 de oameni sunt muscati IN ... (vezi toată discuția)
Adapost improvizat de caini la mine in curte Me and my dogs Me and my dogs Buna ziua. Sunt o iubitoare de caini ,am strans de pe strazile din sat mai multi caini I, peste 50. In urma unor reclamati\" anonime\" , am primit inspectie ... (vezi toată discuția)