Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara. Soțul meu este victima unui dosar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara. Soțul meu este victima unui dosar fabricat. Este ...

Bună seara. Soțul meu este victima unui dosar fabricat. Este în arest preventiv, 60 de zile pe urmărirea penală, acum trimis în judecată și menținută starea de arest preventiv. La dosar nu sunt probe în momentul de față este cuvântul părții vătămate împotriva soțului meu. Procurorul de caz nu a vrut în niciun chip să scoată adevărul la iveală. Instanța nu ne ascultă nu vrea să vadă adevărul, nu ia în calcul că acel copil minte, el stă liber iar soțul în arest. Nu știu unde să mai apelez. Unde mă îndrumați să merg și ce să fac?
Puteti vorbi cu avocatii sa sesizeze CSM.
Deși, CSM nu va poate ajuta în mod direct se poate sa va ajute sesizarea în mod indirect.
Ar trebui plătiți alți bani la avocati iar dacă aceștia nu vor, puteți apela la alt avocat special pentru sesizare dar acesta va trebui sa va analizeze întreg dosarul în mod obligatoriu pentru redactarea sesizării.
Sesizarea trebuie făcută la un mod impresionant și nu la un mod pur formal.

Se poate încerca și la CEDO dar este mai complicat intrucat pe arestare preventiva aveau cât de cât ceva.
Insa, apare și problema duratei arestului preventiv...

In provincie pot exista probleme căci toți se cunosc între ei și se pot ajuta.
Mie, de pilda, mi-a zis o judecătoare ca ea are dreptul de a considera cum crede ea ( adica nu cum consider eu...) și i-am zis ca trebuie sa motiveze.
Nu avea cum.sa motiveze în contra mea dar si-a exercitat dreptul la...credință...și apoi s-a pensionat.
Cam asa poate fi în provincie...

Sa încerce avocatii o strămutare sau mai multe.
Eu devin extrem de agresiv cu statul daca observ ceva în neregulă.
Adesea toți se plâng de mine dar nu le fac nimic deosebit dacă e ceva în neregulă.
Vorbiți cu avocatii sa fie ofensivi și agresivi ca sa stârnească atenția...

În cazul dat se poate dispune un control judiciar.
Nu știu exact cum se instrumentează cazul sotului dar dacă nu mai au probe noi de administrat nu se mai impune arestul preventiv.
Se poate ajunge la achitare.

În opinia mea, cea mai mare problemă este aceea ca astfel de cazuri nu mai ajung la ICCJ și se judeca doar la nivel local.
Daca exista avocat bun toți judecatorii se temeau de ICCJ intrucat acolo sunt judecători foarte bine pregatiti și imparțiali.
Acum...se finalizează totul la nivel local.
Au scos instanta suprema din ecuație...în mod real...

Deci, ar fi bine sa va judecati în alta parte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Fac abuz de putere judecătorii din Gorj. ,,Pixul" este la ei, iar noi rămânem cu vorbele. Avocatul le-a spus inclusiv k un astfel de dosar îl poate face și el de pe o zi pe alta și îl poate pune pe masa lor. Asta contest și eu în acest moment, arestul prelungit, pentru k sunt convinsă că acel copil pe instanță nu va ține, iar părerea mea este că merg pe psihicul soțului, în mintea lor bolnavă că nu am cum să le mai spun, și mă refer aici la cei care coordonează din umbră, ei încă mai cred că își vor scoate,, cămașa" tot cu pielea noastră. Voi vorbi și cu avocații poate să mediatizam un pic cazul. Poate se vor lua ceva masuri. Am dat în presa locală, iar persoana care m-a amenințat anterior cu dezbrăcarea soțului de haina statului, a cam luat ,,foc", cerandu-mi socoteală. Să mă mai întreb de ce? Nu.
Arestul preventiv poate avea și rolul de a face inculpatul sa recunoasca fapta.
Se folosesc anumite tehnici.
Este posibil ca procurorii chiar sa creadă ca a săvârșit fapta.
Pe de alta parte, fiind vorba de o acuzație de pedofilie, parchetul s-ar teme de opinia publică ca ar fi pus liber un pedofil după cum au formulat ei acuzațiile.
Și judecatorii la fel.

Mediatizarea națională a cazului poate ajuta dar trebuie bine gândită situatia.
Oamenii pot înțelege greșit.
Se creează reacții pro și contra în rândul opiniei publice.
Oamenii nu prea înțeleg cum sta treaba cu prezumția de nevinovăție și pot aborda situatia precum acuzarea.

În opinia mea, ar trebui pus sub control judiciar.
Procurorii ar ieși bine și în aceasta situație întrucât ar avea o măsură preventiva desi nici controlul judiciar nu ar trebui dispus decât în caz de temere ca ar pleca din țară.
Insa, cam asa vor judecatorii...

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat