Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... spor vechime
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

spor vechime

perioada în care o persoană s-a aflat în ajutor de şomaj,conform Legii 76/2002, perioadă consemnată în carnetul de muncă, constituie vechime în muncă şi se ia în calcul pentru trecerea la o altă tranşă de vechime în muncă ? Fac referire la calculul sporului de vechime care se aplică lunar la salariu şi nu la vechimea pentru pensionare
1. Persoana care a beneficiat de somaj in baza Legii 1/1991 beneficiaza si de prevederile art.15 din acesta lege.
2. Persoana care a beneficiat de somaj in baza Legii 76/2002 nu poate beneficia de o prevedere a unei legi abrogate (persoana aceasta se va consider nedreptatita dar... asta e legea).
vă mulţumesc foarte mult pentru ajutor.
o zi bună.