avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare

Buna. Cum e procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare?

Am intrebat un notar, dar a zis ca nu se baga peste alt notar care ne-a divortat initial.

Notarul de la divort, a venit cu o sumedenie de aberatii :

- trebuie depusa cerere,semnata de amandoi
- in 30 de zile, vine iar casa la mama o comisie sa vada locul de domicilu a minorul, in ce conditii sta si daca ramane in continuare la mama
- se duce la tata acasa sa vada copilul ( acesta are un copil din casatoria actuala - motiv pt care dorim sa micosram pensia alimntara stabilita la divort )

Nu ar trebui sa fie mai simplu? atata timp cat amnandoi suntem de acord sa facem acest lucru? ce are domicilului minorului , si actualul copil? Intelegerea este intre noi, indiferent de cati copii ar exista sau orice alta situatie....

Multumesc anticipiat !
Cel mai recent răspuns: RPDiana , utilizator 12:47, 12 Septembrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
fiindca nu inteleg de ce trebuie sa ajung in instanta. vremm la notar, exact cum a fost si divortul, conventia parentala si conventia de partaj. De ce ma tot trimiteti in istanta?
Aia acolo nu au treaba?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti la notar atunci.
ati fost si nu v-a convenit nici acolo.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se merge in instanta pentru ca notarii nu au competenta pe acorduri parentale ulterioare divortului și pentru că vă doriți ceva scris, nefiindu-va suficientă intelegerea dvs verbală.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Te trimite in instanta pt ca doar acolo se poate face!

RPDiana a scris:

fiindca nu inteleg de ce trebuie sa ajung in instanta. vremm la notar, exact cum a fost si divortul, conventia parentala si conventia de partaj. De ce ma tot trimiteti in istanta?
Aia acolo nu au treaba?

incorect. Se poate face si la notar, doar ca este o procedura mai ampla...

Alte discuții în legătură

Divorț amiabil la notar vs. divort amiabil în instanță lilianmarius lilianmarius Divorț amiabil la notar vs. Divort amiabil în instanță Bună ziua! Soția mea împreună cu care am un copil minor de 2 ani și 10 luni vrea sa ... (vezi toată discuția)
Divort daniella28 daniella28 buna ziua,sotul meu a depus anul trecut actele de divort,pana azi nici primul termen nu a fost.vreau sa stiu,cu actele depuse acum am mai putea sa facem divort ... (vezi toată discuția)
Căsătorie cu minor încheiată în italia, divorț românia? Teoprofmua Teoprofmua Bună ziua Parintii minorului 3 ani sunt de acord ca mariajul nu mai poate continua si doresc sa divorteze amiabil, iar minorul sa locuiasca impreuna cu mama ... (vezi toată discuția)