Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare

Buna. Cum e procedura de modificare prin notar a pensiei alimentare?

Am intrebat un notar, dar a zis ca nu se baga peste alt notar care ne-a divortat initial.

Notarul de la divort, a venit cu o sumedenie de aberatii :

- trebuie depusa cerere,semnata de amandoi
- in 30 de zile, vine iar casa la mama o comisie sa vada locul de domicilu a minorul, in ce conditii sta si daca ramane in continuare la mama
- se duce la tata acasa sa vada copilul ( acesta are un copil din casatoria actuala - motiv pt care dorim sa micosram pensia alimntara stabilita la divort )

Nu ar trebui sa fie mai simplu? atata timp cat amnandoi suntem de acord sa facem acest lucru? ce are domicilului minorului , si actualul copil? Intelegerea este intre noi, indiferent de cati copii ar exista sau orice alta situatie....

Multumesc anticipiat !
fiindca nu inteleg de ce trebuie sa ajung in instanta. vremm la notar, exact cum a fost si divortul, conventia parentala si conventia de partaj. De ce ma tot trimiteti in istanta?
Aia acolo nu au treaba?
mergeti la notar atunci.
ati fost si nu v-a convenit nici acolo.
Se merge in instanta pentru ca notarii nu au competenta pe acorduri parentale ulterioare divortului și pentru că vă doriți ceva scris, nefiindu-va suficientă intelegerea dvs verbală.
Te trimite in instanta pt ca doar acolo se poate face!

RPDiana a scris:

fiindca nu inteleg de ce trebuie sa ajung in instanta. vremm la notar, exact cum a fost si divortul, conventia parentala si conventia de partaj. De ce ma tot trimiteti in istanta?
Aia acolo nu au treaba?

incorect. Se poate face si la notar, doar ca este o procedura mai ampla...