Forum Discuţii juridice Executare silită am primit somatie de la un executor judecatoresc ...
Discuție deschisă în Executare silită

am primit somatie de la un executor judecatoresc ,hotararea instantei ...

am primit somatie de la un executor judecatoresc ,hotararea instantei de incuviintare a executarii silite la cererea unui recuperator de creante; debitul calculat si cheltuielile de executare sunt gresite ,in sensul ca suma in lei este de fapt numarul contractului de credit pe care l-am avut cu banca ,numar format din 7 cifre ,la acest numar a adaugat ron si a calculat cheltuielile de executare.....ce fac in acest caz?????sunt disperata sa vad ca eu si generatiile urmatoare nu vor reusi sa achite aprox 3000000 ron....
multumesc frumos pt raspuns si eu banuiesc ca este vorba de o greseala dar la o prima convorbire telefonica se cam balbaia...voi lua legatura cu executorul din nou sa nu treaca cele 15 zile pt depunerea contestatiei
Dvs nu negociați cu executorul care are interes sa va tergiverseze, problema.o rezolvați în instanta.pe calea contestației la executare
Un av va costa câteva sute de euro dacă faceți economie acum o sa plătiți înzecit sau însutit unor firme de recuperatori..
Totul trebuie facut in scris, sub forma contestatiei la executare, nu doar sa "luati legatura" cu executorul! Sunteti, deja, in faza de executare silita!!!
Formulati urgent contestatie la executare!! Executorul judecatoresc are interesul sa urmareasca o suma cat mai mare, intrucat onorariul lui se stabileste in functie de aceasta.
Sa aveti in vedere si termenul de prescriptie al dreptului de a solicita executarea silita, iar in acest sens este contraindicat sa incheiati o intelegere de plata cu executorul.
De asemenea, pe parcursul desfasurarii contestatiei la executare se poate suspenda executarea silita.
Va poate lamuri un avocat!! mergeti cu actele nu mai asteptati
Cabinet Av Popa Alexandru, Avocat
Buna ziua,
In primul rand luati legatura cu executorul care poate face o indreptare de eroare materiala, solicitand corecia sumei precizate ca fiind debit principal. Totodata, pueti cere acest lucru la instanta sau puteti face la instanta contestatie la executare. Cel ma bine sfatiti-va cu un avocat.