Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie, recalculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie, recalculare

Buna ziua!
Am facut prostia,marea prostie si m-am urcat baut la volan!
Alcoolemia in aer expirat a fost 0,45 , iar in sange 1.20 si as dori sa fac contestatie!
Conteaza timpul care a trecut de cand m-a oprit politia,si cand mi s-a recoltat prima proba de sange??Aceasta este de aprox 40 de minute!
Va multumesc !

imi puteti spune ce sanse sunt acceptarea cererii de recalculare in instanta, din moment ce procurorul de caz a decis trimiterea in judecata fara a apropa cererea facuta la dansul, iar faptuitorului i s-a recoltat o singura proba de sange, la circa 1:30 h de la fapta, iar rezultatul a fost 0,61 la etilotest si 1,3 in proba de sange?

multumesc.
Fiind vorba despreo singura proba prelevata,nu cred ca este posibila solicitarea recalcularii

si cum s-a finalizat?la mine este 1 an si sunt inca in pom:((
ibi2000, utilizator