Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de munca si contract drepturi de autor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de munca si contract drepturi de autor

As dori sa stiu daca un arhitect angajat la o societate cu un contract de munca cu timp partial poate incheia cu aceiasi societate si un contract de cesiune a dreptului de autor.
Contractul de munca este cel standard fara clauze sau conditii speciale.

Multumesc.
Buna ziua,
In cazul prezentat nu puneam problema constitutionalitatii prevederilor legilor citate si nici nu faceam discutie asupra modului de interpretare a lor.
Mentionam anterior numai principiul de baza, cel constitutional, aplicabil, in extenso, si asupra proprietatii patrimoniale a persoanelor.
Dreptul de a negocia cedarea acestor proprietati patrimoniale deriva, in final, din faptul ca dreptul in speta este garantat constitutional.
In ceea ce priveste recomandarea de a se preciza in CIM situatia agreata de parti cu privire la delimitarea dintre rezultatele muncii si drepturile de autor, ea este pertinenta si legala.
Multumesc pentru amabila oferta dar deocamdata nu-mi este necesara.
Cu stima,
Deocamdata am dat raspunsul utilizatorului, aratand temeiul de drept si am observat ca v-au fost necesare prevederile Legii 8/1996. Formula era una formala si generala, asa, ca legea:), se adreseaza oricui. Conlucrarea este profitabila pentru cei buni:) si va multumesc.

Cu respect,

Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mentionez ca in cazul meu operele care fac obiectul Contractului de cesiune a dreptului de autor sunt create in indeplinirea atributiilor de serviciu precizate in Fisa Postului.
In cazul acesta se poate adauga o clauza in CIM prin care sa se mentioneze ca drepturile de autor apartin angajatului ?

Raspunsul la intrebarea Dvs. il puteti obtine numai prin negociere libera cu angajatorul Dvs, in contextul legislativ mentionat in raspunsurile anterioare de pe acest topic.
Cu stima,
Luisa Mitroi a scris:

Deocamdata am dat raspunsul utilizatorului, aratand temeiul de drept si am observat ca v-au fost necesare prevederile Legii 8/1996. Formula era una formala si generala, asa, ca legea:), se adreseaza oricui. Conlucrarea este profitabila pentru cei buni:) si va multumesc.

Cu respect,

Buna ziua,

Ma aflu si eu in aceeasi situatie cu cea a domnului caruia i-ati raspuns, numai ca la polul opus, adica eu am avut un contract de munca si unul de cesiune drepturi de autor. Din cauza restructurarii postului meu, mi s-a inmanat o decizie de incetare a activitatii. Intrebarea mea este: implicit, s-a incheiat si contractul pe drepturi de autor si daca nu, ce trebuie sa fac in aceasta situatie?

Multumesc frumos,

Cu stima,

Dana Popa