Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua! Suntem șoferi profesioniști. Am avut o ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua! Suntem șoferi profesioniști. Am avut o problema ...

Bună ziua! Suntem șoferi profesioniști. Am avut o problema cu camionul, în sensul ca nu prea am mai avut baterii și am rămas fără încălzirea webasto. Ne-am îmbolnăvit pentru ca ne-am trezit constant în frig. Le-am transmis celor de acasă de nenumărate ori aceasta problema, si au spus da da, fără sa facă nimic. La ultimul mesaj, chiar șeful a sunat sa ne înjure și sa ne ameninte, iar din cauza asta am decis sa venim acasă cu camionul, pentru a putea fi reparat, și noi sa ne însănătoși. Ajunși acasă, șeful a spus ca noi trebuie sa plătim taxele de drum și combustibilul consumat pana acasă. Este legal asa ceva?
Elenalexa, utilizator
In felul asta sigur va ramane si fara serviciu
Daca vor fi concediati, pot deschide actiune in instanta impotriva firmei si legea este de partea lor.
Si cat va dura procesul, vor manca seminte si vor sta in copac. Desfiintarea posturilor se poate face si prin reorganizarea firmei...Nu le asigura nimeni reincadrarea. In plus sunt destule chichite incat sa nu se ajunga in final concret la despagubire..
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Angajatorii nu isi vor respecta angajatii daca acestia atunci cand sunt prejudiciati nu sesizeaza institutiile statului si/ sau instantele de judecata.
In urma procesului, lucratorii concediati pot incasa daune materiale si/ sau daune morale consistente.