avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord ...

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei,oare voi putea pleca cu fiica mea fara acordul lui?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 05:48, 29 Decembrie 2022
Se poate stabili si autoritate parinteasca exclusiva prin instanta daca partile se inteleg.
Custodia exclusiva, ca sa inteleaga toata lumea.
Eu am avut multe cazuri de acest fel in care s-a stabilit custodie exclusiva si s-a plecat lejer din tara in scurt timp, ceea ce inseamna ca se poate asa ceva.
Fostul meu concubin a spus clar că este conștient că nu poate avea grija de copil,a spus că dorește să îmi de-a mie custodia excluzivă a fetei,doar am căzut de acord pe tema asta.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate stabili si autoritate parinteasca exclusiva prin instanta daca partile se inteleg.
Custodia exclusiva, ca sa inteleaga toata lumea.
Eu am avut multe cazuri de acest fel in care s-a stabilit custodie exclusiva si s-a plecat lejer din tara in scurt timp, ceea ce inseamna ca se poate asa ceva.

Daca aveti si avocat angajat pentru instanta eu va cotez cu sanse mari.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu va cotez cu șanse zero.
Înfloriti rau, domnule avocat.
Ce ați obținut dvs este o suplinire a acordului părintelui respectiv, pentru ieșirea din tara. Nu custodia exclusiva.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2022
raluk0207, utilizator
Va aflați în eroare.
Fix custodia exclusivă am obținut.

Ieșitul din țară este altceva.
Am obținut adesea în condiții de cred ca îmi era clientul urmărit și de INTERPOL.Am aflat de un client ca a schimbat puțin ruta și am aflat de la stat.
Îmi cereau instantele rutele exacte cu toate opririle în toate tarile dus și întors.
Instantele se temeau de răpiri internaționale ceea ce nu era cazul...
Ultima modificare: Miercuri, 28 Decembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună ... lepriconana lepriconana Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună cu copiii în altă țară? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua ! am un copil de 2 ani și 6 luni dintr-o relație ... Andrap98 Andrap98 Buna ziua ! Am un copil de 2 ani dintr-o relație de concubinaj. Relația a fost si cu bune și cu rele pana am făcut certificatul copilului .. după s-a ... (vezi toată discuția)
Custodie unica giulya93 giulya93 buna seaara sunt in proces cu fostul concubin pentru custodia copilului de 3 ani.se poate sa obtin custodie unica sau comuna ?adica daca tatal este un betiv si ... (vezi toată discuția)