Forum Discuţii juridice Executare silită FIRMA RECUPERATOARE În 2007 am scos din banca 15000 ...
Discuție deschisă în Executare silită

FIRMA RECUPERATOARE În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. ...

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.
Moral, și legal, este să ne plătim datoriile. Partea de "moral", atrage după sine sancțiuni tot doar morale, pe când cea de "legal" este strict reglementată. În cazul dvs., a intervenit prescripția, de aceea banca, în mod ilegal, pe mai nimic, a cesionat creanța unei firme de recuperatori.
Nu-i băgați în seamă, dacă vă mai sună spuneți-le că le faceți plângere la poliție, pentru hărțuire. După cum am mai postat pe această temă, un vestit "recuperator" spunea că peste 70% din cei contactați acceptă să plătească de la prima notificare, iar restul nu contează.

gabyela a scris:

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.

Mii de mulțumiri!
gi-jane2, moderator
Aps-ul nu au acționat încă.Intrebarea e că dacă pot eu sa deschid un proces în care sa rezulte prescrierea datoriei?

gabyela a scris:

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.