avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită FIRMA RECUPERATOARE În 2007 am scos din banca 15000 ...
Discuție deschisă în Executare silită

FIRMA RECUPERATOARE În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. ...

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.
Cel mai recent răspuns: gabyela , utilizator 08:21, 23 Aprilie 2024
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moral, și legal, este să ne plătim datoriile. Partea de "moral", atrage după sine sancțiuni tot doar morale, pe când cea de "legal" este strict reglementată. În cazul dvs., a intervenit prescripția, de aceea banca, în mod ilegal, pe mai nimic, a cesionat creanța unei firme de recuperatori.
Nu-i băgați în seamă, dacă vă mai sună spuneți-le că le faceți plângere la poliție, pentru hărțuire. După cum am mai postat pe această temă, un vestit "recuperator" spunea că peste 70% din cei contactați acceptă să plătească de la prima notificare, iar restul nu contează.

gabyela a scris:

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.

Mii de mulțumiri!
Ultima modificare: Marți, 3 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Aps-ul nu au acționat încă.Intrebarea e că dacă pot eu sa deschid un proces în care sa rezulte prescrierea datoriei?

gabyela a scris:

În 2007 am scos din banca 15000 lei. În 2010 am divorțat. Am rămas fără casă și cu un copil în școală și bolnav. Fostul soț și-a adus acasă peste mine și copil actuala soție. Am plătit banca pana în 2011 nu am mai avut cum sa o termin. Ma suna acum firma recuperatoare de creanțe ca le datorez 38000 lei. De ce nu m-au contactat pana acum, eu nu mi-am schimbat nr. de telefon. Ce se poate întâmpla, și ce pot sa fac. Contractul e în amiabila încă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am și eu o problema cu kruk. am un credit de 2500e ... Oana 1989 Oana 1989 Buna ziua am și eu o problema cu kruk. Am un credit de 2500e din 2008 iar acum cei de la kruk mă tot sunat sa facem înțelegere de plata. Întrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Poprire dupa 6 ani intr-un credit cu fostul sot dinuadela dinuadela In anul 2006 am divortat. Nu am facut partaj in tribunal, nici pentru bunuri, nici pentru datorii. Lucrurile si banii din vanzarea locuintei le-am impartit ... (vezi toată discuția)
Fosti asociati... NicoBC NicoBC Am nevoie de un sfat ... Am avut o firma cu inca un asociat ( eu aveam 60%, iar el 30%). Am luat un imprumut pe firma de la banca, nu a fost achitat, asa ca ... (vezi toată discuția)