Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata. Va rog sa ma ajutati cu o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata. Va rog sa ma ajutati cu o informatie!Contractul ...

Buna dimineata.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie!Contractul de apa incheiat cu furnizorul local este incheiat pe numele fostului sot, care nu mai locuieste cu mine.Pe contract au fost trecute inca 3 familii, dintre care 1 nu mai vrea sa plateasca apa.Fostul sot are voie sa il debranseze?Mentionez ca am solicitat o comisie de la furnizorul de apa la fata locului, dar raspunsul a fost dezamagitor pentru mine.Noi toti, care platim, sa ne facem proiecte pentru a se face o alta lucrare.Cum e posibil asa ceva!Normal, nu era ca furnizorul sa debranseze casnicul rau platnic?Factura vine pe numele fostrului sot si deja sau adunat 900 de lei.Noi nu putem suporta si cheltuiala rau platnicului!
Mai dati niste detalii. Unde locuiti, la casa,, la bloc ? Sunt proprietati separate pentru cele 3 familii ? Exista un singur apometru ?
Exista un singur apometru general pe care îl citește furnizorul local Gospodărie Comunala .factura se împarte la nr total de persoane, locuim toți la case, proprietate personala..Si celelalte familii sunt trecute pe contract dar titular est fostul sot.
Daca locuiti , toate familiile, la casa, fiecare cu proprietatea lui, de ce nu aveti contract individual ?!? Sunteti condominiu ?

Articolul 28
(1) Are calitatea de utilizator individual al serviciului de alimentare cu apă și de canalizare orice persoană fizică sau juridică ce deține, în calitate de proprietar ori cu drept de folosință dat de proprietar, un imobil având branșament propriu de apă potabilă sau racord propriu de canalizare și care beneficiază de serviciile operatorului pe bază de contract de furnizare/prestare încheiat în nume propriu.
(4) Branșamentele proprii de apă se execută de către utilizatorii individuali în condițiile legii și ale avizului de branșare emis de operator.
Articolul 33
(2) Operatorii au următoarele obligații față de utilizatorii serviciului de alimentare cu apă și de canalizare:
..........................
g) să echipeze cu contoare branșamentele utilizatorilor în punctul de delimitare a instalațiilor, în termenele stabilite de consiliile locale în conformitate cu prevederile legale, dar nu mai târziu de 2 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
[ link extern ]
latka, utilizator

latka a scris:

Daca locuiti , toate familiile, la casa, fiecare cu proprietatea lui, de ce nu aveti contract individual ?!? Sunteti condominiu ?

Articolul 28
(1) Are calitatea de utilizator individual al serviciului de alimentare cu apă și de canalizare orice persoană fizică sau juridică ce deține, în calitate de proprietar ori cu drept de folosință dat de proprietar, un imobil având branșament propriu de apă potabilă sau racord propriu de canalizare și care beneficiază de serviciile operatorului pe bază de contract de furnizare/prestare încheiat în nume propriu.
(4) Branșamentele proprii de apă se execută de către utilizatorii individuali în condițiile legii și ale avizului de branșare emis de operator.
Articolul 33
(2) Operatorii au următoarele obligații față de utilizatorii serviciului de alimentare cu apă și de canalizare:
..........................
g) să echipeze cu contoare branșamentele utilizatorilor în punctul de delimitare a instalațiilor, în termenele stabilite de consiliile locale în conformitate cu prevederile legale, dar nu mai târziu de 2 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
[ link extern ]

Fiecare familie are proprietate separata, fiecare cu imobilul și curtea lor,, asa s-a făcut bransamentul la momentul respectiv , noi eram proprietari atunci iar ei chiriasi in locuinte cfr..Țeavă pricipala de apa pleacă de la apometru general, din ea cele 3 familii si ai tras fiecare separat o teava pana la imobilul lor, , apoi țeavă continua pana la mine, fiind vorba de 300 de metri.Problema este rău platnicul, dacă avem voie sa îl debranșam?
Dupa cum ati observat, legea este de parte dvs. si argumentele la fel.
Va propun sa mergeti in audienta la conducerea furnizorului si probabil sev. tehnic de acolo este in masura sa rezolve problema. Ei se cam "codesc" pentru ca in mod normal ar mai trebui sa construiasca inca doua camine, adica fiecare familie cu contractul si caminul sau.
Ar mai fi si solutia ca in unicul camin - existent acum, sa se monteze cate un apometru pentru fiecare familie, dar in acest caz ar trebui sapat un sant (300m) si dusa teava fiecarei familii...
Vedeti situatie este complicata si din acest motiv s-ar putea sa vi se sisteze furnizarea apei din cauza rau-platnicului.
Noi ziceam ca-i rau la bloc, dar iata ca si in situatii mai simple sunt probleme !
Succes!