Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionat pentru limita de varsta cu reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionat pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard ...

Sunt pensionat pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare. Pot continua activitatea pe acelasi loc de munca in sistemul bugetar cumuland pensia cu salariul? Am obligatia de a anunta angajatorul ca primesc si pensie? Exista sanctiuni pentru situatia in care nu anunt angajatorul?
Intradevar, cred ca a fost o exprimare nefericita....nu il mai poate ocupa in cadrul aceluiasi contract sau act administrativ valabil anterior, dat fiind faptul ca a primit decizia de pensionare. In fapt, pe schema de personal, respectivul post devine vacant.
Desigur, institutia publica poate scoate la concurs postul vacant si daca domnia sa se incadreaza, dupa parcurgerea etapelor specificate de lege (ex. Codul administrativ), poate sa il ocupe din nou.
La un moment stiu ca a existat un proiect de act normativ care interzicea cumularea in sistemul bugetar a pensiei si salariului, inclusiv a introducerii unei limite de varsta pana cand cineva poate muncii bugetar chiar si dupa pensie), tocmai pentru a prevenii hai sa zicem anumite abuzuri , insa nu prea am mai auzi ceva concret...
Nu ati precizat daca sunteti functionar public sau contractual. Cunosc cazuri concrete de functionari publici care si-au prelungit cu 3 ani contractul de munca dupa implinirea varstei standard si au cumulat pensia cu salariul bine mersi.
Si personalul contractual poate cumula pensia cu salariu .