Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Buna seara, se poate face o expertiza grafoscopica ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Buna seara, se poate face o expertiza grafoscopica ceruta de judecatorie ...

Buna seara se poate face o expertiza grafoscopica ceruta de judecatorie doar cu o copie a unui act de vanzare cumparare? Multumesc
Accepta, dar numai daca exista expertiza documentului respectiv care precizeaza ca, copia nu prezinta modificari si a fost facuta dupa original. Nu expertul grafolog (de care discutam) este cel care expertizeaza copia. Expertul grafolog expertizeaza scrisul, nu hartia (de exemplu).
expertii nu accepta decat originalul pentru expertizare.

Poate totusi va hotarati
Initial ati sustinut ca expertii nu accepta decat original,ulterior reveniti ca accepta dar numai..
Ca sa nu mai emiteti opinii eronate si sa persiflati utilizatorii am postat documentul care atesta ca se expertizeaza si documente in copie

Madalin251988 a scris:

[quot
eu vreau sa demonstrez ca nu este semnatura mea pe acel contract

In situatia expusa cand se pune in discutie semnatura dv ,puteti depune inscrisuri justificative/probe semnatura ,se poate realiza expertiza grafuloscopica,
Nu are rost sa continuam. Inteleg sa discutam pe lucruri certe (de exemplu - practica in domeniu), nu pe idei din articole citite.
Dvs. scrieti acelasi lucru in 2 locuri unde este postata discutia respectiva. Puteti citi orice, dar este bine sa cititi cu atentie ce scrie altcineva inainte de a emite pareri.
Cunosteam documentul respectiv si tocmai de aceea, in mesajul anterior, am explicat sustinand ce am scris si anterior.
Voi inchide cealalata discutie. Daca aveti argumente concrete, scrieti aici.
O copie nu este sigura si expertii nu accepta decat originalul pentru expertizare.

Daca cunosteati documentul nu va angajati sa emiteti raspunsul postat
Nu expertul grafolog (de care discutam) este cel care expertizeaza copia. Expertul grafolog expertizeaza scrisul, nu hartia

Si scrisul este aplicat pe aer nu pe suport hartie?
Daca expertul grafolog nu expertizeaza copia,atunci cine are autoritatea si calitatea sa expertizeze scrisul?
Autoritatea declina competenta expertizei grafuloscopice in sarcina expertului tehnic cu specialitate grafulogie
ynocentta, utilizator