avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completare DECLARATIA 220 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completare DECLARATIA 220 PFA

Buna Ziua,

va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA.
Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) .
La rubrica III VENIT ESTIMAT am trei categorii de completat : 1. VENIT BRUT estimat , 2. CHELTUIELI DEDUCTIBILE ESTIMATE si 3. VENIT NET ESTIMAT.
Nu sunt lamurita care este baza de impozitare finala pt 16% , de asemenea care va fi baza pentru CAS ( CASA DE PENSII) si care va fi baza pentru CASS (CASA DE ASIGURARI DE SANATATE) ???
Acest PFA va fi singura forma de exercitare a activitatii.

Va multumesc anticipat!
Aspazia
Cel mai recent răspuns: catalincc , utilizator 09:59, 7 Ianuarie 2011
Declaratia 220 - Declaratie privind venitul estimat (OMEF 2371/2007)
Declaratia 221 - Declaratie privind veniturile din activitati agricole impuse pe norme de venit (OMEF 2371/2007).
Alte comentarii sunt de prisos.

@Roxie Din moment ce spuneti ca nu vedeti mari diferente intre ele ma gandesc ca ati gasit pe net declaratiile in formatul vechi(din 2004).
220 "Declaratie privind veniturile estimate din cedarea folosintei bunurilor, cod.14.13.01/3p (actul normativ de aprobare OMFP nr.160/2004)"
221 "Declaratie privind veniturile estimate din activitãti independente, cod 14.13.01.13/4p (actul normativ de aprobare OMFP nr.160/2004)"
222 "Declaratie privind veniturile estimate din activitati agricole cod 14.13.01.13/9p (actul normativ de aprobare OMF nr.160/2004)"

Acestea se mai gasesc pe unele site-uri si si chiar pe site-ul ministerului de finante :O=D>. Dupa cum se observa si-au schimbat numarul si formatul continutului. Declaratia 221 din 2004 corespunde la 220 din 2007 (si de astazi).

Mai multe detalii :
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Aceasta e declaratia pe care am completat-o.
Dar, intr-adevar, la administratia financiara sector 3, era pe un panou afisat un model de declaratie 221 pentru activitati agricole. Cea pe care am completat-o eu e cea din link, si in pagina a doua scrie cum se completeaza.
Cu atatea schimbari si declaratii care azi sunt pentru una, maine pentru alta, n-o sa mai inteleaga nimeni nimic. #-o
Si tocmai ce am citit in paginile cu instructiuni de completare a declaratiei ca aceasta trebuiepe fata sa fie declaratia, si pe dos instructiunile de completare. Eu nu am mai scos la imprimanta si instructiunile pe verso. Or sa zica ceva cand vad asta? Inspectorul de la finante nu s-a uitat pe verso sa vada daca sunt tiparite si alea.
Ultima modificare: Vineri, 5 Februarie 2010
Roxie, utilizator
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de completarea declaratiei 220 pt. PFA: nu voi mai avea activitate in 2011 (am facut suspendare temporara, pe o perioada de 3 ani, incepand cu 29.12.2010); pot completa declaratia 220 pt. anul 2011 cu venit estimat zero, sau trebuie sa trec o valoare minima? In aceasta ultima situatie, care ar fi acest minim?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitate traducãtor autorizat - plãtesc impozit chiar dacã nu am activitate? haller haller Buna ziua! as dori sa devin traducator autorizat! as dori sa stiu care sunt conditiile! dupa inceperea activitatii trebuie sa platesc impozit pe venit/profit, ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa aura otelea aura otelea ce contributii trebuie sa platesc de la 1.07.2010 daca sunt PFA ce decalratii, cand si unde se depun multumesc (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit trecut in sistem real cris2279 cris2279 Buna ziua, Pana acum am avut PFA cu norma de venit, care a disparut de curand. Va rog sa imi spuneti pentru PFA in sistem real: 1. actele pe care trebuie sa ... (vezi toată discuția)