Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate functie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate functie

Buna ziua.
Conducerea primariei obliga toti angajatii( fie functionari fie contractuali) sa faca de servici la poarta prin rotatie in zilele de sambata si duminica!
Este legal acest lucru?
Frumos spus..asa este!
Din pacate ilegalitatile se tin lant, se profita cu nesimtire!
#-o
Allynia a scris:

Buna ziua.
Conducerea primariei obliga toti angajatii( fie functionari fie contractuali) sa faca de servici la poarta prin rotatie in zilele de sambata si duminica!
Este legal acest lucru?

nu, nu este legal...vi se da un ordin nelegal...aveti posibilitatea legala sa faceti o cerere in scris catre domnul primar si sa specificati ca refuzati sa faceti de serviciu la poarta institutiei pt ca este ilegal:D

1. ce fel de primarie este: comuna, oras sau municipiu?
2. sunteti obligati sa prestati serviciul in tot cursul anului sau doar in perioada iernii?
winter_wind, utilizator