Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu doreste nimeni functia de presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu doreste nimeni functia de presedinte asociatie

Buna ziua,
In bloc nu vrea nimeni sa fie presedinte. Ce este de facut ?
Presedintele asociatiei si-a dat demisia, satul de calomniile diversilor locatari aflati de cele mai multe ori sub influenta alcoolului si in prezent nu vrea nimeni din bloc sa-si asume raspunderea pentru functia de presedinte.

Mai poate functiona asociatia de proprietari doar cu firma de administrare si cenzorul ?
PS: nici cei din comitet nu vor sa se implice cu nimic. Toti fug de raspundere.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
stanciu4444, utilizator
latka

Exclus.

Dar dacă vă referiți la art. 46 alin. 4,

„La asociațiile de proprietari din condominiile care cuprind maximum 10 unități de proprietate
imobiliară, dacă adunarea generală hotărăște în acest sens, președintele asociației de proprietari
poate îndeplini și funcția de administrator și se constituie următoarele organe:
a) adunarea generală;
b) președintele;
c) cenzorul”,

comitetul executiv nu există. Deci al cărui comitet executiv ar pute fi președinte, președintele asociației de proprietari ?

În legea 196/2018 nu există noțiunea de presedinte al comitetului executiv. Referirea la acestă noțiune se regăsea exclusiv la art. 16 ( ultima frază) din HG 1588/2007 trecută în „neființă” prin abrogarea sa.
robert1958, utilizator
Nu o luați chiar ad litteram, am explicat ca e un soi de scăpare, mai ales ca art. 54 da voie ca un presedinte de asociație sa înlocuiască un întreg Cex.

Nu este vorba de a o lua ad litteram ci despre interpretarea corectă a textelor de lege în baza principiului „ unde legea nu distinge nici interpretul nu trebuie să distingă”.

Articolul 54 alin. 3 se referă la cazul particular de la art. 46 alin. 4 reprodus mi sus care face referire la condominiile constituite din maxim 10 unități de proprietate imobiliară.

Chiar dacă art, 54 alin 3 vorbește despre preluarea atribuțiilor comitetului executiv în cazul de mai sus, asta nu înseamnă că președintele asociației de proprietari este președintele comitetului executiv la modul general cu atât mai mult cu cât acesta conduce inclusiv ședințele comitetului executiv ca președinte al asociației de proprietari în cadrul atribuțiilor ce-i revin potrivit art. 57 lit. q din legea 196/2018, iar nu ca președinte al comitetului executiv,
robert1958, utilizator
Faceti ce zice ordinul ORDIN nr. 1.058 din 11 februarie 2019 la articolul 25 Ordinul nr. 1058/2019 privind aprobarea conţinutului-cadru al statutului asociaţiei de proprietari și al regulamentului condominiului

Art. 25. -(3) În situația extraordinară în care în cadrul adunării generale nu este/nu poate fi ales un
președinte, atribuțiile acestuia vor fi îndeplinite de către un membru al comitetului executiv ales
prin decizie de către acesta conform prevederilor art. 55 din Legea nr. 196/2018, urmând ca în
termen de cel mult 90 de zile de la data adunării generale să fie convocată o nouă adunare
generală pentru alegerea unui nou președinte.
(4) În situația extraordinară în care președintele se află în imposibilitatea de a-și exercita
atribuțiile, atribuțiile acestuia vor fi îndeplinite de către un membru al comitetului executiv ales
prin decizie de către acesta conform prevederilor art. 55 din Legea nr. 196/2018, urmând ca în
termen de cel mult 90 de zile de la data când s-a constatat indisponibilitatea să fie convocată o
adunare generală pentru a alege un nou președinte. Prevederile alin. (7) al art. 55 din Legea nr.
196/2018 se aplică în mod corespunzător.

PS :Ynocenta a raspuns corect
Robert 1958: Desi ati mai cautat articolus asta cind l-a spus w_v_w_v nu l-ati tinut minte.
Ordinul nr. 1058/2019 privind aprobarea conţinutului-cadru al statutului
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Nivea, utilizator
Pe scurt faceti sedinte pana vrea cineva sa fie presedinte si la sedintele alea alegeti macar un comitet de care nu pomenit nimic si nimeni nu a observat .
Cand a renuntat presedintele cui a dat stampila?
Cel care a luat-o sau cel care inca poate nu a dat-o are simt de raspundere si implicare.
Sa se gandeasca fostul predinte ca mai rau decat calomniile pot fi deciziile celor care aduc critici si calomnii.

w_v_w_v, utilizator