Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua! Dacă tatăl meu a făcut o criza de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua! Dacă tatăl meu a făcut o criza de epilepsie în ...

Bună ziua! Dacă tatăl meu a făcut o criza de epilepsie în timpul programului , iar la câteva zile a decedat se considera accident de muncă? Am uitat sa menționez , în acea criza el a căzut și s a lovit la cap intrând în moarte cerebrala .
Flrsofia, utilizator
Cand ati fost chemate la declaratii trebuia sa fiti intrebate daca va constituiti parte civila si cereti daune materiale si/ sau daune morale.
Cereti firmei in scris, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) sa va dea PV de cercetare intocmit de ITM si formularul FIAM de inregistrare AM. Din PV puteti vedea responsabilitatile, eventual retinute in sarcina firmei.
Daca este cercetare penala, dosarul de cercetare al ITM a fost trimis in original la parchet/ politie. Impotrivva cui s-a deschis actiune penala de catre politie, firma si/ sau persoane fizice ?
Puteti cere o consultatie unui avocat, contracost, pentru a va lamuri ce se mai poate face, dosarul fiind la CA Bucuresti.