Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masina cu 2 proprietari? se poate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masina cu 2 proprietari? se poate?

Buna ziua! eu si iubitul meu vrem sa ne luam o masina si as vrea sa stiu daca putem fi trecuti amandoi ca si proprietari. mentionez ca nu suntem casatoriti.multumesc
Pai e foarte simplu,se face o imputernicire notariala,in caz daca proprietarul trecut in acte nu raspunde,va raspunde imputernicitul,eu asa cred:D
Acum am inceput procedura de inmatriculare, daca factura nu este pe doua nume, nu se poate mai nimic, se pare ca acel ordin al ministrului MAI din 2006( [ link extern ] .

ROMANIA #-o te iubesc, pacat ca m-am nascut aici
elbandito, utilizator
Inscrisul doveditor al proprietatii bunului este contractul de vanzare cumparare, acolo conteaza sa fie trecuti ambii cumparatori.Aceasta in caz de litigiu, partile isi pot partaja bunul.
Am pus si link-ul cu Ordinul acela din 2006, acum am facut in Contract de Vanzare Cumaprare cu cota de 1/2 si am trimis pe cienva sa depuna la Politie, astept sa vad daca merge prin el.

Nu inteleg daca scrie negru pe alb, in ordinul ala, ca la cererea scrisa ... bla bla bla Pagina 7 art 15
: [ link extern ]
elbandito, utilizator
allexandru83 a scris:

Inscrisul doveditor al proprietatii bunului este contractul de vanzare cumparare, acolo conteaza sa fie trecuti ambii cumparatori.Aceasta in caz de litigiu, partile isi pot partaja bunul.

Din cate spui tu sa fac contract vanzare cumparare,

pe mine ma interesa pe talon sa apara si alta persoana, eu si coproprietar altcineva, legea din romania e prea confuza si nu se POATE sau cel putin nu stiu ei sa iti spuna CUM SE POATE. eu am gasit pe net ordonanta respectiva din linkul de mai sus