Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract apartament expirat, chiriasul nu vrea sa plece
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract apartament expirat, chiriasul nu vrea sa plece

Contract apartament expira la sfarsitul lunii Iulie , chiriasul locuieste in alt judet, dar are mobila in apartament. Nu mai plateste de 1 luna si refuza orice contact. Locuiesc in afara tarii dar am rude care ma pot sprijini in aceasta problema. Ce pot face?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua, daca la finalul contractului de inchiriere, chiriasul nu vrea sa plece, aveti posibilitatea obtinerii unui ordin de evacuare si sa-l scoateti cu executorul si politia afara.
Daca nu locuiti in tata, contactati un avocat din tara, care sa se ocupe de toate demersurile juridice.
Varianta 100%legala este obținerea în instanta a unei hotărâri de evacuare.Restul ,,haiducismelor"cu oprirea utilităților,schimbarea yalei,scoaterea mobilierului pot duce la formularea unor plângeri penale de către chirias pt a va șicana....
Dacă contractul de închiriere este înregistrat la fisc, acesta constituie titlu executoriu. Puteți merge la un executor judecătoresc care să facă formele de evacuare și să constate ce bunuri ale chiriașului există în imobil. Acele bunuri va trebui să le conservați în apartament sau în alt loc și să-i dați un termen chiriașului să și le ridice.

Din pacate, contractul înregistrat la anaf constituie titlu executoriu doar in ce priveste chiria, evacuarea lui trebuie ceruta prin instanța.
Pt rezilierea contractului ii trimiteti notificare si cereti evacuarea lui in instanta pt lipsq de titlu.
Contractul.înregistrat laANAF este titlu executoriu doar în ceea ce priveste chiria restanta,nu pentru evacuare,daune aduse imobilului etc..