Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, pe holul blocului de 8 etaje unde am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, pe holul blocului de 8 etaje unde am proprietatea ...

Buna ziua, pe holul blocului de 8 etaje unde am proprietatea sunt 2 calorifere mari si la fiecare étaj cate un calorifer.Cum se repartieza plata incalzirii pe partile comune.? Sau altfel spus cum se plateste caldura de pe holuri? Pe persoana sau cota parte indiviza? Legea 196/2018 nu esté clara cu acest aspect. Multumesc
Rodi111, utilizator
D-le Grecu, deja depășiți limitele on -topic ale discuției de față, amestecând articole pe care nu le citiți și nici nu le citați și subliniati, unde se prevede în legea 196/2018 repartizarea cheltuielilor cu energia termica pe părțile comune în funcție de cota parte indiviza .

În plus amestecați în discuție și repartiția după suprafață utila a apartamentelor, ceea ce are legătură, cel mult cu repartiția cheltuielilor cu energia termica pe proprietate individuală

Nu-mi plac contrazicerile, ci argumentele. Ori dvs. nu ați prezentat nici unul.

Eu v-am arătat exact ce prevede legea 196/2018 în ceea ce privește energia consumată pe părțile comune. Repartiția se face, conform art. 82 , pe număr de persoane.

Așa că am rugămintea ca și dvs. să procedați exact la fel, cu citarea temeiului legal, nu tot felul de alte "povesti".
latka, utilizator
www.avocatnet.ro/forum/discu...
vreti sa spuneti ca toata discutia de pe avocat.ro era neadevarata??
Si aici sunt trecute niste norme,niste legi...sa intelegem ca Elga a raspuns gresit?

Eu cred ca interpretati gresit art 82:
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă
cheltuielile asociaţiei pentru: apă rece, caldă şi canalizare; combustibil
pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru
funcţionarea instalaţiilor comune inclusiv a ascensoarelor; colectarea
deşeurilor menajere, vidanjare...

De cand energia termica este acelasi lucru cu energia electrica?

latka a scris:

D-le Grecu, deja depășiți limitele on -topic ale discuției de față, amestecând articole pe care nu le citiți și nici nu le citați și subliniati, unde se prevede în legea 196/2018 repartizarea cheltuielilor cu energia termica pe părțile comune în funcție de cota parte indiviza .

În plus amestecați în discuție și repartiția după suprafață utila a apartamentelor, ceea ce are legătură, cel mult cu repartiția cheltuielilor cu energia termica pe proprietate individuală

Nu-mi plac contrazicerile, ci argumentele. Ori dvs. nu ați prezentat nici unul.

Eu v-am arătat exact ce prevede legea 196/2018 în ceea ce privește energia consumată pe părțile comune. Repartiția se face, conform art. 82 , pe număr de persoane.

Așa că am rugămintea ca și dvs. să procedați exact la fel, cu citarea temeiului legal, nu tot felul de alte "povesti".

Energia electrică este energia asociată electricității. Poate fi energie potențială electrică sau energie cinetică a curentului electric datorată deplasării electronilor.
Energia termică este energia conținută de un sistem fizic și care poate fi transmisă sub formă de căldură altui sistem fizic pe baza diferenței dintre temperatura sistemului care cedează energie și temperatura sistemului care primește energie.

Difera putin,nu?
@vali m
Ce legătură are o discutie din 2013, cu o lege din 2018 ?
Din moment ce legea în vigoare atunci s-a abrogat, ce sens ar avea urmărirea discuției respective? Nu are nici o valoare juridică.

Energia termica sau electrica reprezinta exact același lucru, o utilitate consumată pe proprietatea comună.

Art. 82 are exact același principiu de aplicare. Energia consumată pe proprietatea comună nu e măsurată, ea se deduce în ambele cazuri din diferența dintre contorul general minus suma contorilor pe proprietățile individuale.
Dacă legiuitorul a hotarat ca aceasta energie, nemasurata, se împarte pe număr de persoane, ce argument juridic aveți sa spuneți altceva ?

Și daca energia termica nu e trecută explicit la art. 82 se folosește similitudinea, credeți ca la fiecare articol de lege sunt exemplificate exact toate situațiile posibile ?

Un exemplu concret, dacă proprietarii unui condominiu își modernizează proprietatea cu un sistem de ... sa zicem , de comunicație pe internet prin satelit,
cheltuielile pentru reparația acestuia nu se pot repartiza pentru ca nu există articol "special" în lege ?

Va invit și pe dvs. sa-mi arătați unde scrie în legea 196/2018 ca acele cheltuieli cu energia termica pe parte comună se împart pe cota parte indiviza ?

Poate știți ce nu reușește dl. Grecu sa posteze, citat din lege.
latka, utilizator
Nu diferă absolut deloc, din punct de vedere juridic (legea 196/2018), ea este consumată indiferent de forma fizica, pe proprietate comună. De aceiași proprietari, fără a fi măsurată cât a consumat fiecare.

vali m a scris:

Difera putin,nu?

latka, utilizator