avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În 1986 am început o relație pe care am legalizat-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În 1986 am început o relație pe care am legalizat-o abia în ...

În 1986 am început o relație pe care am legalizat-o abia în 2005. Părinții soțului meu aveau o casă pe care după ce au divorțat au partajat-o în mod egal. Tatăl i-a vândut ficei( sora soțului meu) iar mama i-a vândut soțului meu partea ei în anul 1993. Soțul meu i-a făcut testament fiului meu în anul 2008. Ambii părinți sunt decedați, la fel și fiul soțului din prima căsătorie (s-a inecat). În luna august anul 2022, soțul meu a decedat și el. Am început procedura de dezbatere a moștenirii, dar nu pot să o finalizez pentru că sora soțului vrea să primească cotă din moștenire. Are valoare testamentul?
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2023
Euphrosyne, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 09:41, 28 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa va dea notarul o incheiere ca nu puteti finaliza la el si va trebui sa va duceti in instanta. Ar fi momentul sa contactați un avocat.
Mulțumesc, așa voi face!
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului. Doar aceștia pot contesta testamentul.

Sora este colateral privilegiat, asa ca nu poate contesta testamentul.
Mergeți la alt notar dacă nu rezolvați nimic cu actualul.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca să fim exacți, sora decedatului nu poate cere reducțiunea testamentului, dacă acesta îi încalcă rezerva, pentru că nu are o rezervă. Dar poate contesta testamentul pe motiv că ar fi falsificat, că fratele său nu avusese discernământ la încheierea acestuia etc.

radoi_laurentiu a scris:

Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului. Doar aceștia pot contesta testamentul.

Sora este colateral privilegiat, asa ca nu poate contesta testamentul.
Mergeți la alt notar dacă nu rezolvați nimic cu actualul.

Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2023
Alexandru Surcel, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Euphrosyne a scris:
...nu vrea nici să semneze, nici să atace testamentul în justiție.


Dar așa, pe vorbe, a avut ceva de comentat cu privire la valabilitatea testamentului? (a invocat vreun motiv de anulare?). Că moștenitor rezervatar nu e. Deci nu are cum să obțină ceva ce legea nu-i rezervă. Și dacă nici nu vrea să atace testamentul, probabil că nici nu are vreun motiv de nulitate.
Or, acestor "Gică Contra" le cam trece atunci când li se explică cam câte cheltuieli de judecată vor "câștiga". De plată!
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2023
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare pentru notari publici si avocati Antik Antik Buna ziua, Am depus actele la un notar pentru o mostenine si sunt nedumerit de aspectul pe care il voi prezenta mai jos. Am acceptat in termen mostenirea in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Succesiune bojucris bojucris Matusa mea (sora cu mama mea) a decedat in data de 17.06.2011, in 1992 a facut un act testamentar prin care a lasat drept mostenire apartamentul ei cu o ... (vezi toată discuția)