avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma

Salutare

Am si eu o problema am 20 de ani sunt student la bucuresti si acum exact 4 saptamani am furat din tr-un hipermarket bucurestean mancare in valoare de aprox 900 de mii de lei

Am fost prins de paza magazinului care a chemat politia. Am restituit paguba magazinuluiin aceasi zi. Nu ma prea picep la drept. Acum mi s-a intocmit dosar de incepere a urmaririi penale ceva cu furt calificat flagrant. Nu am antecedente.

Ce mi se va intampla? De o luna nu mi-a venit nici o citatie acasa(domiciliul meu este in provincie) sau nimic... Acum stau in bucuresti la camin. Buletinul l-am dat politiei pentru a mi se face flotant.

Intrebari:

1.Pot face cumva ca citatia sa imi vina la bucuresti cand vine daca va veni pentru ca acasa parintii mei sunt in spania si nu ar avea cine sa o ia oricum.

2. Ce pedeapsa pot primi? Pot scapa doar cu o amenda?

3. in fata angajatilor magazinului nu mi-am dat datele adevarate de pe buletin ci altele false iar acelea de pe buletin le-am dat doar politiei? poate constitui acest lucru o circumstantza agravanta?

4. am platiti hypermarketului in cauza o amenda de 600 de mii de lei vechi pt care nu am primit chitantza.Politia a spus ca nu au voie sa faca asa ceva dar totusi daca nu o plateam nu mi-ar fi dat chiatanta pe care trebuia sa o dau politiei pentru a confirma recuperarea in totalitate a bunurilor. E legal asa ceva?
Am si eu o nelamurire si vreau sa va rog sami raspundeti. acu o luna am fost prins in metro furand un lucru in valoare d 20,44 lei.am fost invitat intro camera in care mi sau luat datele si am platit produsul,mi sa dat si chitanta.a fost chemata politia,am fost la sectie unde am dat o declaratie.dupa ce am terminat cu declaratia mi sa cerut numarul de telefon si mi sa spus ca o sa fiu sunat.a trecut o luna si nu am primit nici telefon nici vreo amenda . as vrea sami spuneti daca e grav ? si ce mi se poate intampla ? mi se pateaza cazierul ?asta ma intereseaza cel mai mult . . nu mai am antecedente . va multumesc si astept raspuns.
Nu o sa aveti cazier. O sa primiti o amenda.
am si eu o....problema,acum cateva zile am fost intrat in real si acolo am luat cateceva in geanta ....pe laga cumparaturile facute in cos......si la iesire am fost oprita ptr a da geanta la control.....si dusa in camera agentiilor acolo sa descoperit ce aveam in geanta. a fost chiemata politia sa facut o evaluare a bunurilor din geanta suma fiind de 122 lei....am dat o declaratie si am platit si tot ce aveam in geanta....#-o si mi sa spus ca voi primi o amenda administrativa.A doua zi am fost chiemata la sectie si acolo mi sa spus ca mi sa facut dosar ptr furt calificat.....dar sa astept sa vedem ce zice procurorul....asa mi sa spus....sunt foarte ingrijorata,ce mi se poate intampla. E PRIMA ABATERE cazierul find curat.astept urgent un raspuns
Am ajuns si eu la acest capitol: ieri am plecat la cumparaturi, sotia cu copilul de 5 ani in carrefour iar eu in alt magazin din zona. Ma suna sotia ca au fost retinuti de personalul magazinului deoarece copilul a fost filmat cand a sustras (bagat in buzunar) o jucarie in valoare de 75 roni si ca i se pretinde dublul contravalorii obiectului sau sesizarea politiei. Cu toate ca ne grabeam(aveam programare cu copilul la un cabinet oftalmologic) m-am dus acolo le-am cerut sa se legitimeze(erau 2 persoane cu sotia si colpilul intr-o camera) i-am intrebat daca au abilitati sa lucreze cu minori(copilul era vizibil agitat), am spus sotiei si copilului sa plece la masina ceea ce au si facut eu ramanand sa "rezolv problema"! Intrucat dublul contravaloarii acelei jucarii nu mi-a fost justificata in nici un fel (au zis ca mi se elibereaza bon fiscal pentru toata suma dar mi se va da doar produsul sustras) le-am spus sa cheme politia. Numai ca politia a cam intarziat (vreo 50 min) timp in care eu trebuia sa ajung cu copilul la tratament. L-am spus in numeroase randuri ca le dau datele mele personale(ci), le platesc contravaloarea obiectului si plec iar ei ca nu si nu si nu mi-au dat voie sa plec. Am inregistrat pe telefon toata discutia in care i-am intrebat de baza legala petru care eu sunt lipsit de libertate si mi s-a raspuns ca astea sunt normele lor. Mai mult decat atat si cand a venit politia si le-am semnalat acest aspect mi s-a spus "lasati domn'le". Mi s-au luat datele personale, nu s-a intocmit nici un proces verbal, am platit O DATA contravaloarea obiectului si am plecat.
Intrebarea: este sau nu lisire ilegala de libertate?
Multumesc!
Ii puteti da in judecata civila.
Lipsirea ilegala de libertate este infractiune.
Ce vreti de fapt dvs?
Parchetul e posibil ca oricum sa nu ii traga la raspundere penala.
Cel mult sa le aplice o amenda administrativa.
Rezervati o ora la un avocat consultati-l verbal ca sa stiti exact cum stau lucrurile.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat dintr-o intamplare nefericita mircea2014 mircea2014 Buna ziua, Va spun de la inceput ca stiu cam am gresit si am recunoscut de la inceput ca am gresit, dar ieri am avut o zi deloc buna. Pe scurt, pe ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket damiannatasa damiannatasa daca esti prins de catre ageenti de paza de la supermarket cu produse neachitate asupra ta si ulteror le achiti si chea]ma politia ce se intampla a fost o ... (vezi toată discuția)
Furt Leylia Leylia Acum ceva timp mi s-a intocmit un dosar penal pentru inf de furt. Pe data de 18 ianuarie am fost chemata s adau o declaratie la politie, iar peste 1 luna am ... (vezi toată discuția)