Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - as putea achita in rate partea lui ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - as putea achita in rate partea lui ?

Buna ziua,
Exista vreo posibilitate de a achita in rate ?

Fostul meu sot a renuntat la folosinta garsonierei in care locuiesc cu copilul meu in varsta de 13 ani.

Dar pentru ca nu-i permit sa o vada si sa vorbeasca cu fetita, atata timp cat nu-si achita pensia alimentara ( in 2009 nu a platit nimic, am facut plangere la sectia de politie, nu este la prima abatere) ma ameninta de cate ori are ocazia ca va cere partajul si va vinde casa sa ma lase pe drumuri fara a lua in calcul ca in aceeasi situatie va fi si copilul.

In acest moment sunt somer, care ar fi solutia sa-i pot achita partea lui ?
Legea ma va obliga sa vand?
Cu banii de pe o jumatate de garsoniera nu cred ca se poate asigura o locuinta adecvata.

Multumesc pentru timpul dvs.
Cu deosebita consideratie,
Teodora Nenciu

teodora.nenciu, utilizator
Va multumesc pentru timpul acordat. :">
Nu am nici o intentie sa cer eu partajul, nelamurirea mea consta in valoarea cotei pe care as avea dreptul sa o cer.
Dvs. spuneti ca as putea cere 50%, as putea cere spre exemplu 75%?

Cat timp ar dura un astfel de proces, il pot amana de asa maniera incat sa depasesc perioada examenului de liceu? Examenul este in 2011.
El nu a pornit actiunea doar ne ameninta. :stunned:

Inteleg ca ideea de rate functie de venitul meu nu poate fi luata in calcul.
Legea nu prevede nimic in sensul acesta?
teodora.nenciu, utilizator
buna ziua .
referitor la pensia alimentara : banuiesc ca ati facut plangere penala pt. savarsirea infractiunii de abandon de familie. va spun in mod sigur ca se va dispune NUP . #-o din pacate.

partajul : un proces de partaj poate dura si doi ani de exemplu . nu va ganditi ca daca investiti instanta de judecata cu actiunea de partaj, gata in cateva luni se va judeca . un astfel de proces dureaza.
actiunea de partaj este supusa taxei de timbru in cuantum de 3 % din valoarea masei partajabile .
instanta poate pune in vedere partii careia i se va atribui imobilul sa plateasca sulta datorata celuilalt in termen de 6 luni de exemplu .
daca in aceasta perioada nu se plateste sulta, imobilul va fii vandut prin licitatie publica .
daca solicitati o cota mai mare de 50% din acest imobil, trebuie sa faceti dovada ca ati avut o contributie net superioara sotului, la achizitionarea garsonierei .
Multumesc mult pentru raspuns.=D>
Daca se va dispune NUP ce ar trebui sa fac :O?
Eu nu am primit nici o informatie pana acum de la politie, unde am facut plangerea penala, despre cum s-a rezolvat acest caz.
Am depus-o pe data de 30 Iunie 2009.:stunned: