Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Acum o saptamana tatal meu in varsta de 73 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Acum o saptamana tatal meu in varsta de 73 de ani ...

Inselaciune sau nu?

Buna seara,

Acum o saptamana tatal meu in varsta de 73 de ani a fost vizitat de o persoana (care a oferit un nume fals) ce pretindea ca e autorizata sa faca verificarea la instalatia de gaz. Individul l-a amenintat ca daca nu ii da "hartia" pe loc, are "proces verbal sa i se inchida gazul si sa i se dea jos contorul" si rebransarea costa undeva la 3000 de euro. Apoi individul s-a dus la masina sa faca actele. Dupa ce a terminat, a cerut suma de 300 de lei si in schimbul ei i-a dat tatei o chitanta, prin geamul intre-deschis, cu scrisul lui de mana si niste stampile obscure, pe care era mentionat numele lui la furnizor, suma de bani si "1 cos verificat". Mai apoi a zis ca "urmeaza sa primeasca si restul" si a demarat de pe loc.
Din fericire a mai fost la cativa vecini cu "verificarea" care o aveau deja facuta si i-am putut trece ca martori. Pe langa asta, masina individului a fost surprisa pe o camera de supraveghere unde se vede clar numarul de inmatriculare.
Pe langa asta mai am o inregistrare in care m-am dat drept o cunostiinta a unei persoane la care a mers si ca doresc si eu. Individul a tinut acelasi "discurs" si la telefon cu amenintarea ca mi se va da jos contorul daca nu face verificarea imediat.
Am fost si la furnizorul de gaze si mi s-a spus ca e vorba de inselaciune, iar dupa aceea l-am ajutat pe tata sa faca o plangere penala pe care a depus-o. Am mentionat si articolul 244 din condul penal care priveste inselaciunea.
Problema mea e ca doamna politist care l-a chemat pe tata sa dea declaratie, l-a intrebat daca a fost amenintat cu acte de violenta, la care tata a zis ca nu. Dansa a spus ca din moment ce i-a dat banii de buna voie nu e vorba de inselaciune. Cand tata a zis ca l-a amenintat ca inchide gazul si ii da jos contorul, dansa a intrebat daca individul a zis ca il da jos el personal sau ca va fi dat jos. Cand tata a mentionat ca individul i-a zis ca "are proces verbal sa i se dea jos contorul", domana politist a spus ca asta nu constituie inselaciune.
Sunt putin nedumerit fiindca doar simplul fapt ca si-a asumat o identitate falsa in scopul obtinerii de foloase in mod injust pare sa se incadreze la inselaciune.
Pe langa asta doamna politist a intrebat daca "a facut verificarea?" si ca daca raspunsul e da, inseamna ca a prestat serviciul pentru care a incasat banii.
Am fost foarte surprins de raspunsurile acestea,
Este corect ce spune doamna politist?
Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc anticipat!

Andeu984, utilizator
Nu am inteles exact. Ce a verificat respectivul? Ati scris : suma de bani si "1 cos verificat"
Deci a verificat cosul? sau centrala? Daca centrala, trebuia sa faca un proces verbal, cu datele din contractul de furnizare gaze, fisa de autorizarea si punere in functiune a centralei.
Daca a verificat cosul de fum, trebuia sa-l trimiteti la plimbare ca la incalzire cu gaz nu trebuie verificare decat daca faceti foc cu lemne ca asa se depune funingine si trebuie curatat periodic.
Daca nu a facut acest lucru, fiti sigur ca a fost un sarlatan care va excrocat de bani. Pentru verificarea centralei primiti de la furnizor pe factura atentionare ca trebuie sa faceti verificarea.
Vă recomand să nu puneți "botul" la tot ceea ce vă spune un polițist deoarece majoritatea (mai ales dacă sunt tineri), nu au experiență și vă pot induce in eroare pentru că la rândul lor fie nu cunosc suficient de bine codul penal, n-au timp sau chef pentru a întocmi referatul anchetei in mod corect și nepărtinitor.
Din ceea ce ați menționat este clar că este vorba de înșelăciune, iar organul de anchetă este obligat să își facă treaba și să verifice toate aspectele înainte de a-și da cu părerea.
Dacă vă descurcați faceți dvs. toate demersurile (înscrisurile) sau puteți lua contact cu un avocat (unul in care să aveți încredere), care va "mirosi" erorile făcute de organul de anchetă fiind atent să vă apere drepturile.

Manuela Rășină, administrator
In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca nu am mai raspuns aici, fiind plecat nu am mai tinut legatura cu ruda care m-a ajutat sa postez.
Acum cateva zile am primit raspuns de la sectia de politie la care am facut plangerea si raspunsul a fost: "Referitor la sesizarea dvs. din data de ..........., inregistrata in evidentele noastre cu nr. ........., va facem cunoscut faptul ca, s-a dispus clasarea lucrarii, intrucat fapta nu este de natura penala sau contraventionala. De asemenea, va multumim si apreciem increderea acordata institutiei noastre, precum si lipsa de ezitare in a ne solicita ajutorul, asigurandu-va de toata disponibilitatea politiei in rezolvarea problemelor cetatenesti."
Deci practic au considerat ca ce s-a intamplat a fost echitabil si perfect legal?
Pe langa asta am aflat de la vecini ca nici macar nu au fost chemati sa dea declaratii.
Daca de obicei se procedeaza in acest fel nu e de mirare ca individul a facut o profesie din asta.
Am vazut indemnul unor persoane de a solicita ajutor specializat dar in momentul de fata nu as avea posibilitatea de a cheltui cateva mii de lei. Avusesem totusi speranta ca daca nu va merge in instanta, macar ca il vor chema la sectie si vor pune presiune pe el sa inapoieze prejudiciul cauzat.

Inca o data, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va urez sarbatori fericite!

Nu știu din ce zonă sunteți dar pentru mine este suficient de clar faptul că, Poliția Română a devenit o instituție aproape inutilă unde mafia și-a făcut loc și a ocupat posturi importante, motiv pentru care ignoră plângerile cetățenilor sprijinind structurile mafiote încurajând infracțiunile de toate tipurile.
De exemplu: Doi tipi au fost prinși cu aproximativ 8 Kg droguri și după ce tribunalul i-au condamnat la 3 ani și 9 luni (deși pedeapsa era de la 7 la 15 ani de închisoare), (Tip soluție: Condamnare fără acord de recunoaștere)
PÎCCJ - DIICOT le-a schimbat încadrarea de la trafic de droguri international de risc, la consum personal de droguri... asta e justiția din România de azi.
In Instituțiile statului roman sau infiltrat liderii de droguri care au devenit avocații infractorilor, aceștia putând să te înșele, amenințe sau omorâ și nu pățesc absolut nimic, legea fiind făcută din pix de către cei le sunt complici.
La televizor vedeam rețele mafiote care sunt descoperite cu mare efort din partea celor care într-adevăr lupta împotriva mafiei, însă Poliția Română nu a făcut nimic pentru a combate infracționalitatea din propria instituție.

(Soluția pe scurt: În baza art. 318 alin. (15) C. proc. pen. admite cererea formulată de P.Î.C.C.J. – D.I.I.C.O.T. - Structura Centrală - Sec?ia de Combatere a Traficului de Droguri, de confirmare a soluției de renunțare la urmărire penală în dosarul de urmărire penală nr. .....Constată legalitatea şi temeinicia soluției de renunțare la urmărire penală dispusă prin ordonanța nr. ... din data de 31.05.2023, prin care s-a dispus renunțarea la urmărire penală privind infratiunea de deținere ilegală de droguri de risc, în vederea consumului propriu, prev. de art. 4 alin. 1 din Legea nr. 143/2000. În temeiul art. 275 alin. (3) C. proc. pen. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunțată în camera de consiliu, astăzi, 20.09.2023.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 20.09.2023)

Observ tot mai mulți polițiști cu tatuaje la vedere (multe dintre acestea reprezentând cranii umane prin care se promovează haosul și moartea), poate într-o zi vor interveni și vor interzice acestor persoane să mai ocupe posturi de polițiști care nu apară legea ci intervin cu propria lor lege .

Sărbători fericite!

Andeu984 a scris:

In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca nu am mai raspuns aici, fiind plecat nu am mai tinut legatura cu ruda care m-a ajutat sa postez.
Acum cateva zile am primit raspuns de la sectia de politie la care am facut plangerea si raspunsul a fost: "Referitor la sesizarea dvs. din data de ..........., inregistrata in evidentele noastre cu nr. ........., va facem cunoscut faptul ca, s-a dispus clasarea lucrarii, intrucat fapta nu este de natura penala sau contraventionala. De asemenea, va multumim si apreciem increderea acordata institutiei noastre, precum si lipsa de ezitare in a ne solicita ajutorul, asigurandu-va de toata disponibilitatea politiei in rezolvarea problemelor cetatenesti."
Deci practic au considerat ca ce s-a intamplat a fost echitabil si perfect legal?
Pe langa asta am aflat de la vecini ca nici macar nu au fost chemati sa dea declaratii.
Daca de obicei se procedeaza in acest fel nu e de mirare ca individul a facut o profesie din asta.
Am vazut indemnul unor persoane de a solicita ajutor specializat dar in momentul de fata nu as avea posibilitatea de a cheltui cateva mii de lei. Avusesem totusi speranta ca daca nu va merge in instanta, macar ca il vor chema la sectie si vor pune presiune pe el sa inapoieze prejudiciul cauzat.

Inca o data, va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va urez sarbatori fericite!

Cretu Jan Marian, utilizator
Poate ultimul raspuns a dat impresia ca am renuntat, dar nu am facut-o.
Din ce mi-a spus un prieten care lucreaza in politie, probabil ca au clasat cazul fiindca "nu aveau chef sa faca toata hartogaria pentru o gainarie", ori ca sa nu ramana la sfarsit de an cu multe cazuri nesolutionate, lucru care mi s-a parut umpic bizar deoarece l-au identificat si i-au aratat tatei niste poze mai vechi cu el, ceea ce inseamna ca individul probabil are si antecedente.
Am si cateva intrebari daca binevoiti:

Urmatorul pas cred ca ar fi sa ne adresam parchetului ?
Sau se poate contesta undeva faptul ca au clasat cazul ?
Raspunsul primit acasa e semnat de politista careia i-a fost repartizat cazul si de comisarul sef. Sa inteleg ca nu a ajuns si la procusor ?
Daca voi cauta un avocat, trebuie sa gasesc pe cineva specializat in drept penal in cazul de fata ?
Iar daca individul e gasit vinovat, e posibil sa-mi recuperez cheltuielile de judecata ? Eu nu cred ca are vreun soi de venit in afara de a insela batrani.

Mi-as dori ca macar sa am un impact prin care sa impiedic ca si alte persoane sa ajunga intr-o situatie similara.