Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune- Buna ziua! As avea rugamintea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune- Buna ziua! As avea rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii ...

Buna ziua!
As avea rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii legate de iesirea din indiviziune.
Tata a decedat in iunie. In urma decesului am ramas ca si mostenitori eu, sora vitrega (de pe tata), si mama. Desi nu ne intelegem cu sora vitrega, am acceptat sa facem succesiunea la notar, act incheiat pe 7 noiembrie. Sora isi doreste bani pentru partea ei (3/16), si mi-a dat termen pana pe 1 decembrie ca sa ii dau un raspuns pentru cumpararea partii (mama nu are posibilitati financiare). Astazi ne-am trezit cu o hartie de la avocatul ei prin care ne solicita ca in termen de 15 zile de la primirea notificarii sa ii predam un exemplar al cheilor imobilului si totodata ne invita la un notar public pentru un partaj amiabil, altfel ne actioneaza in justitie. Intrebarile mele sunt:
1. Suntem obligate prin lege sa ii predam un exemplar al cheilor si in termenul mentionat de avocat? Daca da, care este temeiul legal la baza?
2. Este recomandabil sa mergem in instanta? Aici ma tem de evaluarea imobilului de catre un evaluator. Din cate am inteles sunt usor de "cumparat" de catre una dintre parti, pentru a evalua imobilul la o suma mai mare.
Multumesc!
Foarte bune sugestii, multumesc!O sa ii propun ambele variante si sa speram ca putem evita un proces inutil.

gi-jane2 a scris:

Propuneti sa mergeti impreuna la un evaluator sa evalueze casa si sa ii dati cat trebuie.
Puteti apela și la un mediator, nu e un interesul niciunei parti sa inceapa un proces

gi-jane2 a scris:

"Iaca mâine, se duce sora la politie cu certificatul de moștenitor și își face buletinul la aceeași adresă"
Asa, și? Care e faza? Ce avantaj are daca isi face buletin la adresă? Nu intra în casa fără ca mama sa o lase. Cam asta, pe scurt.
În rest, nu rezulta de nicăieri ca vrea cineva sa ii ia copilului dreptul, are acea cota și poate ieși cand dorește din indiviziune, daca considera ca I se oferă 3 lei, are varianta instantei, unde se va evalua, iar daca nu i se plateste, poate executa silit hotararea.
Nu o fentează nimeni cu nimic , dar nici nu poate veni sa doarma cu ele în pat daca vrea ca mai trebuie sa fie de acord și cele ce ocupa casa.

Faza e ca ați invocat mai sus ca argument faptul ca mama are domiciliul acolo.
Asa și? Care e faza? Asta e un motiv sa nu permită celorlalți coproprietari accesul în imobil?
Oricare dintre ei își poate stabili domiciliul acolo și implicit poate deține o cheie.
Cam asta, pe scurt.
Care lege prevede acordul expres al celorlalți coproprietari pentru folosirea bunului comun?
Care lege prevede ca nu poate dormi acolo?

SORINA09 a scris:

@raluk0207

Va multumesc pentru timpul dedicat pentru a raspunde acestei postari, dar v-as ruga sa nu mai dati cu presupusul pe langa subiect. Nu cunoasteti situatia in detaliu, nu ne cunoasteti personal, si faceti niste afirmatii destul de jignitoare, ca sa nu spun mai mult.

Uneori este mai bine sa dai scroll si sa treci mai departe, daca nu ai nimic util de spus si strict pe subiect.
Stiu ca asa ne place noua, romanilor, sa ne dam cu parerea, doar ca sa ne aflam in treaba, dar uneori tacerea este sfanta.

Ps: o sa va rog sa ignorati postarea mea.

O seara buna si linistita va doresc!

Nu îmi dau absolut deloc cu presupusul.
Sunt 99% sigura ca se merge pe ideea copilului rău și nemernic din prima căsătorie, acest Bau Bau, care vine sa ne ia tot.
Mai nou, a devenit un "lait motiv" pe aici.
Și sunt sigura prin însăși modalitatea în care puneți problema:
1. Faptul ca nu vreți sa ii dați cheie, deși legal are dreptul la o cota parte.
Are aceeași cota ca și dvs. Dvs de ce aveți cheie?
2. Nu v-a cerut deocamdată vreun preț si deja presupuneti ca o sa va ceara luna de pe cer.
3. Întreaga dvs atitudine nu este una de colaborare, ci de "cum sa evitam sa.."
Nu vreau sa dau scroll la o situație care nu e ok absolut deloc din punct de vedere legal și moral.
Oricât de tare v-ar deranja.
I
Doamna draga,
V-am rugat frumos sa nu mai interveniti pe postarea mea, si totusi o faceti. Nu v-am solicitat personal o opinie si va rog sa va abtineti. Cum am mai spus, nu aveti tabloul complet, lipsesc foarte multe date din poveste, si doar va dati cu presupusul, desi nu va priveste. Nu intentionez sa imi expun aici viata personala si sa va ofer toate detaliile, ca sa va stergeti din cap tot scenariul pe care vi-l faceti, pentru ca nu acesta este scopul postarii mele.

Postarea include 2 intrebari la care am primit deja raspunsuri. Mi s-au clarificat dubiile si acum imi cunosc mai bine drepturile si obligatiile. Atat!Nu inteleg de ce continuati sa faceti acest ping-pong.

In concluzie, va multumesc pentru partea de informatii oferite strict pe topic, iar pentru restul, va reamintesc ca suntem pe un forum juridic, si nu unul de talk show, asadar ar trebui sa ne limitam doar la subiecte din sfera juridica.
O seara buna!

Manuela Rășină, administrator
Bineinteles ca poate deține cheie și bineînțeles ca poate dormi acolo...numai ca trebuie sa i se dea/ permită. Aici nu ne înțelegem. Daca nu se înțeleg, cere cheie si bucata de pat ( drept de folosinta, integrare în domiciliu...cum vreți dvs sa se cheme) în instanță și ghici, ce? Nu i se va da.
Are drept, dar cine o ajuta sa intre în drept?

raluk0207 a scris:

gi-jane2 a scris:

"Iaca mâine, se duce sora la politie cu certificatul de moștenitor și își face buletinul la aceeași adresă"
Asa, și? Care e faza? Ce avantaj are daca isi face buletin la adresă? Nu intra în casa fără ca mama sa o lase. Cam asta, pe scurt.
În rest, nu rezulta de nicăieri ca vrea cineva sa ii ia copilului dreptul, are acea cota și poate ieși cand dorește din indiviziune, daca considera ca I se oferă 3 lei, are varianta instantei, unde se va evalua, iar daca nu i se plateste, poate executa silit hotararea.
Nu o fentează nimeni cu nimic , dar nici nu poate veni sa doarma cu ele în pat daca vrea ca mai trebuie sa fie de acord și cele ce ocupa casa.

Faza e ca ați invocat mai sus ca argument faptul ca mama are domiciliul acolo.
Asa și? Care e faza? Asta e un motiv sa nu permită celorlalți coproprietari accesul în imobil?
Oricare dintre ei își poate stabili domiciliul acolo și implicit poate deține o cheie.
Cam asta, pe scurt.
Care lege prevede acordul expres al celorlalți coproprietari pentru folosirea bunului comun?
Care lege prevede ca nu poate dormi acolo?

gi-jane2, moderator