Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... De ce refuza angajatorul plate concediului medical al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

De ce refuza angajatorul plate concediului medical al soției? ...

De ce refuza angajatorul plata concediului medical al soției?
Soția are 5 luni stagiu cotizare la fostele locuri de muncă plus o lună la actualul loc pe 2023 ,deci în total ar fi 6 luni de zile stagiu cotizare
Ea este în Cm din Octombrie,de când angajatorul nu îi plateste cm,am încercat să discut și admiabil la firma ei,am încercat și la Hr și ei nu vor
Am tot discutat spun că nu are cele 6 luni stagiu ,dacă ea conform adeverințelor, pe 2023 are 5 luni la foștii angajatori, iar la actualul loc de muncă unde ești acum,nu are stagiu de cotizare fiind angajata din iulie 2023?
Alexandru9898, utilizator
Poate angajatorul are dreptate...

In ce luni din anul 2023 a lucrat doamna?
In 2022 a lucrat undeva? Daca da, in ce luni?
Ce ocupatie a avut cat nu a lucrat?
Are 6 luni lucrate in perioada Octombrie 2022-Septembrie 2023?
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea indemnizaţiilor prevăzute de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările şi completările ulterioare, este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Ionut.ion, utilizator
Are lucrat și în 2022 o perioadă lunga de timp vă spun imediat
Septembrie 2022-Ianuarie 2023 perioadă lucrată in care a avut venit
Martie 2023 luna lucrată
Aprilie,Mai iunie 2023 luni lucrate având venit
Iulie 2023,august 2023 la actuala firmă și în continuare angajata
Deci eu zic ca a avut stagiu de cotizare

Ionut.ion a scris:

Poate angajatorul are dreptate...

In ce luni din anul 2023 a lucrat doamna?
In 2022 a lucrat undeva? Daca da, in ce luni?
Ce ocupatie a avut cat nu a lucrat?
Are 6 luni lucrate in perioada Octombrie 2022-Septembrie 2023?
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea indemnizaţiilor prevăzute de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările şi completările ulterioare, este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Si a adus noului angajator adeverinta cu stagiu de cotizare de la celelalte locuri de munca?
Daca da, atunci mai discutati odata cu angajatorul, aratati si ce am bold-uit eu mai sus si, daca tot spune ca nu plateste, faceti plangere la Casa de sanatate..
Ionut.ion, utilizator
Au fost duse chiar ieri
De la Hr în continuare refuza
O să ajung la director până la urmă

Ionut.ion a scris:

Si a adus noului angajator adeverinta cu stagiu de cotizare de la celelalte locuri de munca?
Daca da, atunci mai discutati odata cu angajatorul, aratati si ce am bold-uit eu mai sus si, daca tot spune ca nu plateste, faceti plangere la Casa de sanatate..

Ideea este că a avut Cm și în Anul 2023 tot pe această firmă și tot nu ia fost plătit dar din septembrie 2022 până în ianuarie 2023 a fost angajata altei firme ceea ce denotă faptul că avea 6 luni stagiu de cotizare și ceea ce înseamnă că ar fi trebuit să îi fie plătit
Am primit răspuns de la Hr acum câteva ore faptul că,subscriu "Nu plătim concediul medical pentru că, compania noastră nu plătește concediu medical persoanelor angajate la noi de mai puțin de 6 luni"
Mi se pare în neregulă acest lucru
Din ce cunosc totul are legătură cu stagiul de cotizare anterior și știu că nicio companie nu are dreptul să restricționeze plata concediului medical atât timp cât există stagiu de cotizare
Vreau să mă adresez unei instituții și nu știu exact ,nu cunosc exact unde să mă îndrept către ce instituții pentru a putea face o sesizare,o reclamație care să fie luată în serios

Ionut.ion a scris:

Si a adus noului angajator adeverinta cu stagiu de cotizare de la celelalte locuri de munca?
Daca da, atunci mai discutati odata cu angajatorul, aratati si ce am bold-uit eu mai sus si, daca tot spune ca nu plateste, faceti plangere la Casa de sanatate..