Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... De ce refuza angajatorul plate concediului medical al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

De ce refuza angajatorul plate concediului medical al soției? ...

De ce refuza angajatorul plata concediului medical al soției?
Soția are 5 luni stagiu cotizare la fostele locuri de muncă plus o lună la actualul loc pe 2023 ,deci în total ar fi 6 luni de zile stagiu cotizare
Ea este în Cm din Octombrie,de când angajatorul nu îi plateste cm,am încercat să discut și admiabil la firma ei,am încercat și la Hr și ei nu vor
Am tot discutat spun că nu are cele 6 luni stagiu ,dacă ea conform adeverințelor, pe 2023 are 5 luni la foștii angajatori, iar la actualul loc de muncă unde ești acum,nu are stagiu de cotizare fiind angajata din iulie 2023?
Alexandru9898, utilizator
CNAS, Casa de Sanatate, este institutia catre care trebuie sa va indreptati cu o plangere.

In lege scrie ca trebuie sa ai stagiul minim de cotizare de 6 luni..., nu scrie ca acesta trebuie sa fie la un singur angajator sau la angajatorul la care intri in concediu.
1. Pentru neplata concediului medical de catre angajator , va puteti adresa Casei de asigurari de sanatate

Art. 47 OUG nr.158/2005
.....
(2) Constituie contravenții faptele săvârșite prin încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36 alin. (3), refuzul nejustificat de plată a indemnizațiilor și/sau calculul și plata eronată a indemnizațiilor, precum și încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36^1 lit. b).
....

Art. 48
(1) Contravențiile prevăzute la art. 47 se sancționează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) și (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
......

Art. 49
Constatarea contraventiilor prevazute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. De asemenea, pentru neplata concediilor medicale aveti posibilitatea de a actiona in instanta angajatorul, astfel incat acesta sa fie obligat la plata acestora.
Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.