Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați, tatăl ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați, tatăl meu are ...

Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați, tatăl meu are o locuință de la părinții lui lăsată pe numele lui, o pensie decenta sub decenta chiar, a cunoscut o doamna care îl tot tatonează sa se mute impreuna dar ca nu vrea sa fie data afara din casa când tatăl nu va mai fi sa vrea sa rămână acolo pentru ca îngrijește tatăl, menționez ca tatăl este cardiac cu preinfarct dar este deplasabil, mănâncă singur își face piața singur,etc.. i-am spus sa se mute asa sa conviețuiesca asa,dar nu vrea iar el parca ar fi de acord cu ea,. Am purtat o discuție în care i-am expus situația și spunându-i sa stea asa cu el, ea nu are absolut nici o sursa de venit, a zis ca nu se muta decât cu act ei sau nepoților ei. Consider aceasta fapta ca și înșelăciune nu știu cum sa fac cu ea as vrea sa nu îmi plimb tatăl la politie pentru ca are problemele cardiace, dar nu vreau nici sa aive probleme cu ea. Mulțumesc mult pentru înțelegere.
Nu, nu i-as constitui drept de uzufruct, doamna nu a stat o zi, nu l-a ingrijit, poate tata moate maine dupa ce ii da drept de uzufruct si fiul trebuie sa o tina pe doamna pana la deces.
Apoi, doamna nu are niciun venit, deci nu e vb ca il va ingriji pe degeaba si nici nu se muta ca sa il ingrijeasca ca nu are nevoie de asa ceva, daca se muta, se muta sa convietuiasca. Nu e normal ca pt asta sa aruncam cu drepturile.
Lacomia nu e la fiu.
A... daca statea de ceva timp, ar fi convietuit impreuna niste ani, , da se pune problema ca la batranete sa nu se vada femeia data afra, dar nu suntetm in acel cas i slacomia nui e la fiu care fiu se poate trezi cu tata la usa ca l-a dat doamna cea draguta afara dupa ce s-a facut cu acet pe casa.
gi-jane2, moderator
De ce nu aveti dumneavoastra grija de tatal dumneavoastra. E bine cand nu va mai fi sa luati dumneavoastra averea. Daca nu il ingrijiti cand veti mosteni averea dansului dar a avut altcineva grija de el asta ce este?