Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare sot neproprietar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare sot neproprietar

Cum trebuie procedat pentru evacuarea sotului nepropriate in caz de divort?
O doamna a introdus cerere de divort si pe langa desfacerea casatoriei doreste ca sotul sa paraseasca domiciliul comun. Apartamentul respectiv este bun propriu al doamnei si sotul nu vrea sa plece din apartament.
Trebuie sa solicite evacuarea in cadrul procesului de divort sau in cadrul hotatrarii de divort se va preciza si acest lucru.
Mentionez ca nu au bunuri comune, nu s-a solicitat partaj.
in acest caz, parerea mea este ca, ulterior procesului de divort va trebui sa investiti instanta de judecata cu actiunea avand ca obiect evacuarea toleratului .
iar reclamant va fii in acest caz noul proprietar, respectiv fiul doamnei .
Roxana alina Stancu , Avocat
Revin cu precizari pentru dra avocat Roxana Stancu.

Sotul si-a vandut casa proprietate personala propriului baiat inainte de casatorie si s-a mutat ulterior in casa (apartamentul) sotiei.
Apartamentul in care locuiesc in prezent este bun propriu al sotiei.
Sotia incearca acum sa il evacueze si el nu vrea sa plece din apartament pentru ca nu il mai primeste nici fiul sau (fiu dintr-o casatorie anterioara) si nici nu are o alta casa.
Si dv. de partea cui sunteti, a doamnei sau a sotului?
Daca nu sunt urgente, nu are temei o ordonanta. Oricum, este discutabila ordonanta in domeniul evacuarii, cu exceptiile legale.
Faceti actiune in evacuare impreuna cu divortul sau subsecvent, alta varianta, ce sa mai fie?
Daca divortul a fost deja introdus fara acest capat de cerere, introduceti actiune separata si conexati dosarele, ca aceeasi instanta e competenta teritorial si cred ca e usor sa obtineti conexarea.
faptul ca domnul in cauza nu are unde sa locuiasca este problema dansului, iar nu a sotiei . :P
singura solutie este asa cum am mai spus-o si pana acum , actiunea in evacuare a toleratului .
daca nu ati introdus inca actiunea de divort , solicitati concomitent divortului si evacuarea sotului .
iar daca ati investit instanta cu aceasta actiune, procedati cum v-a recomandat colega avlil .
Cunoscand mai multe amanunte despre aceasta familie sunt de partea doamnei.
Dar nu acesta este lucrul cel mai important!

Pana la pronuntarea divortului si ramanerea definitiva a hotararii sotul nu poate fi catalogat ca si tolerat. Sau se poate?
Ordonanta presedentiala este exclusa datorita neindeplinirii conditiilor de admitere.
Ma gandeam la completarea cererii de divort si cu un capat de cerere privind evacuarea sotului datorita imposibilitatii continuarii convietuirii sperand ca evacuarea sa se pronunte odata cu divortul.
Chiar nu a avut nimeni o situatie asemanatoare?