Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Am un apartament in regim hotelier pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Am un apartament in regim hotelier pe platforma Aibnb ...

Buna seara,
Am un apartament in regim hotelier pe platforma Aibnb pentru care am primit aprobarea vecinilor limitrofi si obtinut Certificatul dr functionare de la Ministerul Turismului si Antreprenoriatului.
Asociatia de proprietari a facut o adunate generala in care au stabilit o taxa de 200 Ron lunar pentru "Imbunatatiri confort" si mi au cerut sa semnez un "Acord"
Eu am refuzat dar am pe nota de plata de intretinere aceasta suma.
Am cerut explicatii la Asociatie prin mail dar nu mi au raspuns.
Este corect ca Asociatia de Proprietari sa mi tacseze aceasta suma?
@robert1958
Am inteles, nu va intereseaza neaparat subiectul deschis de utilizator (desi asta e regula de baza a acestui forum), ci considerati important ce impozit (daca nu ma insel e de 1100 RON / an) va plati utilizatorul si ca pe viitor exista un SI., intre acorduri. Asa ca asociatia, blocul, linistea vor fi mai bine aparate de hoardele de turisti..

Ok, atunci sa raminem amindoi cu opiniile fiecaruia si ...la buna vedere. Si succes !

latka, utilizator
Buna ziua,

Imi pare rau pentru raspunsul intarziat, insa doar astazi citesc acest thread. Vreau sa multumesc tuturor participantilor la aceasta discutie, in special @latka @robert1958, datorita argumentelor dumneavoastra am invatat multe din aceasta postare. Va felicit ca ati pastrat o discutie relevanta si cu surse, chiar daca nu ati ajuns la un consens vreau sa va spun ca nici nu trebuie, ca utilizatori intelegem (sau asa ar trebui) ca fiecare poate avea o parere diferita si doar instanta poate lua o hotarare, noi venim pe aceste forumuri pentru indrumari si sa aflam mai multe informatii (ceea ce s-a intamplat in aceasta postare), consider ca ii era mai putin de folos autorului in cazul in care doar 1 persoana raspundea iar celelalte ii dadeau dreptate fara sa mai adauge argumente.
Va multumesc si va felicit inca o data!