Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament

Buna seara,as avea rugamintea sa ma ajutati cu un sfat{doresc sa cumpar un ap.de la persoana fizica.Persoana vrea un avans din care sa-si plateasca ipoteca pe care o are pe acest apartament,si ulterior,cind ii dau restul de bani,sa facem contract de V_C.Dar,proprietarul urmeaza sa plece din tara pt. o perioada de timp.Chiar daca facem antecontract de VC la notariat,ce trebuie sa stipulez in el,in asa fel incit sa nu pierd banii dati ca avans,in cazul in care el nu-si sterge ipoteca si nu vine sa facem actul de VC?Cum pot verifica daca si-a platit ipoteca si ap. este liber de sarcini?
Ce masuri de prevedere ma sfatuiti sa iau la intocmirea antecontractului?va multumesc
pai are nevoie!
daca ati fi citit macar un sigur contract de ipoteca incheiat cu bnaca ati fi vazut un paragraf mare intitulat: OBLIGATIILE DEBITORULUI IPOTECAR, si in acel paragraf exista o serie intreaga de interdictii:de grevare, instrainare, ipotecare,inchiriere, promitere spre vanzare etc...
si ati mai fi stiut ca in cazul in care se incalca una dintre aceste obligatii, creditul devine scadent+ toate dobanzile+comisioane.