Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am o relație și de câteva luni ne-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am o relație și de câteva luni ne-am mutat împreună. ...

Bună ziua,

Am o relație și de câteva luni ne-am mutat împreună. El are un apartament cumpărat cu credit ipotecar și de la un timp îmi face apropouri sa plătim anticipat la apartament, adică sa contribui și eu. Va rog sa îmi spuneți dacă există vreo posibilitate sa ma acopăr din punct de vedere legal în cazul în care voi plăti și eu?
Daca va pune sa platiti pasive, atunci aveti dreptul si la partea de active, ca atare, intr-o astfel de situatie, ca angajamentul sa fie unul ferm, ar tb sa va asumati ca doriti sa fiti coproprietar si sa va platiti partea de pproprietate pentru care sunteti dispusa sa platiti...asta daca va convine sa aveti mai putin de 50%.
Asta dacă dorește el sa ma treacă coproprietar și dacă accepta banca ma gândesc!?

mrays99 a scris:

Daca va pune sa platiti pasive, atunci aveti dreptul si la partea de active, ca atare, intr-o astfel de situatie, ca angajamentul sa fie unul ferm, ar tb sa va asumati ca doriti sa fiti coproprietar si sa va platiti partea de pproprietate pentru care sunteti dispusa sa platiti...asta daca va convine sa aveti mai putin de 50%.

Absolut...daca este dispus sa va ofere 50% din active (si sa contributiti cu 50% din valoare), atunci poate fi un bun indicator ca relatia se va indrepta catre casatorie, insa daca nu doreste deloc sa va ofere si acces la activ, ci doar sa va puna sa platiti bunul lui personal, m-as gandi serios daca chiar este persoana potrivita alaturi de care sa imi petrec restul vietii,... pentru ca intr-o astfel de situatie pare sa vada in dvs doar o oportunitate de moment.
Evident si la banca o sa fie complicat, dar nu imposibil, mai ales ca inteleg ca se doreste o plata anticipata, deci inchiderea contractului de credit....pana va casatoriti, platiti si sunteti proprietar fiecare cu 50%-50% (probabil cu ceva despagubire pe partea lui ca sa echilibrati ceea ce el a platit deja peste partea de 50%), tot este ceva decat nimic....
Andreea257 a scris:

Bună ziua,

Am o relație și de câteva luni ne-am mutat împreună. El are un apartament cumpărat cu credit ipotecar și de la un timp îmi face apropouri sa plătim anticipat la apartament, adică sa contribui și eu. Va rog sa îmi spuneți dacă există vreo posibilitate sa ma acopăr din punct de vedere legal în cazul în care voi plăti și eu?

Cea mai buna varianta in opinia mea ar fi ca sa faceti un contract de imprumut la un notar in care sa fie stipulat ca la cererea d-voastra va restituie in termen de ... suma actualizata - trebuie stabilita si o metoda de actualizare - iar in momentul in care este radiata ipoteca sa fiti inscrisa cu cu o ipoteca pentru suma imprumutata.
E o varianta mult mai buna decat casatoria - habar n-am de ce institutia asta antica e supraevaluata - pentru ca nu mai faceti partaj dupa divort, cu toate cheltuielile aferente si problemele aferente, ci executati direct ipoteca. Daca nu vrea sa faca asta, probabil ca nu vrea nici sa va restituie banii in caz in care va despartiti.
corect. cel mai simplu. restul sunt doar exercitii juridice. asta in schimb are si valoare practica.