Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean sirian care ...

Buna ziua! Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean sirian care a crescut in Qatar. Familia lui este acolo, iar noi vrem sa locuim tot acolo la un moment dat. Unde e cel mai bine pentru mine sa facem casatoria civila, in Romania sau in Qatar? Care sunt diferentele, in cazul unui divort, in legatura cu custodia eventualilor copii, pensia alimentara, dar si in legatura cu partajul? Mentionez ca amandoi suntem musulmani (eu convertita inainte sa il cunosc). Am nevoie de cunostintele voastre pentru a lua o decizie. Multumesc!
Si eu stiu un caz real, o fosta colega de facultate de-a sotiei, maritata cu un iordanian, civilizat, cu studii superioare, rezident in Elvetia. Toate bune si frumoase pana cand, fara sa spuna nimic, fara sa divorteze, el a plecat cu copilul din Elvetia in Iordania si de atatia ani nu si-a mai vazut copilul. Cenform legilor elvetiene si romanesti e rapire, conform legii iordaniene nu. Casatoriti-va in Romania si cat timp sunt copiii minori, acestia sa nu paraseasca sub niciun motiv, nicaieri, Romania. Deocamdata legea romaneasca cere procura notariala daca copilul iese doar cu un parinte, deci nu va putea sa-l scoata. Dar odata iesiti, oriunde, va putea merge fara probleme in Qatar, Siria, s.a.m.d. Si dupa ce vom fi in spatiul Schengen cred ca va putea pleca fara probleme catre alte tari europene, de unde va putea sa-si continue calatoria...
gi-jane2, moderator
Diferenta culturala este enorma. In Romania, femeile au toate drepturile, chiar as spune, mai multe decat ar trebui. (Gluma). In acele tari, nu au niciunul! (Nu-i gluma)....
Nu imi este clar ce inseamna „mai multe decat ar trebui” si care este partea distractiva a acestei „glume”. Barbatii au mai multe drepturi decat ar trebui? Puteti rade de o discriminare intre drepturi in functie de sex?