Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Posibile solutii daca niciun membru al asociatiei nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Posibile solutii daca niciun membru al asociatiei nu doreste sa fie presedinte

Ce solutii exista pentru o asociatie de proprietari in care niciun membru nu doreste sa fie presedinte? Poate fi angajat cineva din afara pentru acest rol?
1. e mai dificil, trebuie sa desființați asociația de proprietari, în instanță, abia apoi puteți sa va auto-administrati conform prevederilor din Codul Civil. O persoană fizică din condominiu va încheia contract în nume propriu la utilitățile care erau contractate în numele asociației. Când vor exista neînțelegeri privind repartizarea lunară a cheltuielilorpe parte comună, sau chestiuni legate de plăti, întârzieri, se va rezolva prin instanță.

Soluția asta se practică, totuși, acolo unde utilitățile comune nu sunt, sau sunt foarte puține, condominiul nu e mare, oamenii sunt mai responsabili.
latka, utilizator