Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actiuni pas - vanzare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actiuni pas - vanzare

Detin un procent substantial de actiuni in asociatia pas care sunt achitate.
Actionarul majoritar din societatea mama listata la bursa doreste achizitionarea lor cu plata in transe.
Ce forma de vanzare prefigurati in acest sens si cum vedeti o garantie cu actiunile pe care le detine actionarul acesta in societatea mama., garantie care sa subziste pentru diferenta de pret neachitata.
Eu am crezut ca am fost destul de clar.
Actiunile care doresc sa le instrainez in interiorul PAS-ului sunt achitate si repartizate catre membrii sai. Despre aceasta tranzactionare ested vorba, de actiuni ale membrilor PAS achitate si repartizate membrilor sai.
Cel care vrea sa le cumpere, in cadrul aceleiasi proceduri este persoana majoritara in societatea mama care conform statutului PAS are dreptul sa achizitioneze actiuni in interior.
D-le Pacurar,
Citind in dimineata asta raspunsul d-voastra, mi-am dat seama xca ati inteles perfect ceiace eu am sxcris initial. Situatia prezentata de d-voastra este mai mult decat exacta si se regaseste in totalitate in situatia de fapt. PAS-ul are peste 635 participare in societatea mama. Eu ,ca detinator al actiunilor PAS pe care vreau sa le instrainez sefului, am o participare mult mai mare in PAS decat a altora, dar singur, controlul PAS-ului il are actionarul principal prin interpusii saui, muncitorii , care joaca in AGA cum li se canta. Este evident ca daca eu as avea controlul PAS-ului as dispune ce ma intereseaza si implicit as avea si majoritatea in societatea mama listata.
Actiunile au fost platite cu credite, au fost gajate la un moment dat dar acum sunt libere de sarcini. Asociatia este dizolvata de drept dar nu constatata printr-o sentinta definitiva si irevocabila. Actiunea noastra este pe rol si suntem siguri ca procesul il vom castiga pentruca termenul pentru care a fost infiintata a expirat demult. Consecinta constatatrii dizolvarii de drept are repercusiuni foarte mari asupra hotararilor luate in perioada de deces. Va dati seama ce insemana acest lucru. Tocmai din acest motiv seful vrea sa ne cumpere, sa renuntam la toate actiunile noastre aflate pe rol.
Cum apreciati un contract de gaj al cumparatorului pentru actiunile care le are pe bursa, pentru diferenta de pret care ar mai ramane de achitat.
Va multumesc si sa auzim de bine.
Apropo, mi-a placut pozitia d-voastra, la obiect si decenta. Asa ar trebui sa se intample de regula, nu numai aici dar in viata de toate zilele. Din pacate cred ca nu voi avea ocazia sa vad acest lucru in perioada imediat urmatoare. Poate copii mei.
pacurar a scris:
D-le Marcov, ............Si daca ati fost broker, stiti ca cei majoritari nu vand prin BVB...(vedeti si cazul RRC, Patriciu a vandut prin BVB??? - mai mult si contractul a fost confidential)... doar nu vor fi prosti sa-si micsoreze procentul, sa vanda actiuni cu bucata pe BVB, sa preia altcineva controlul... si la ce pret???

Buna ziua,
Dle.@pacurar, mesajul Dvs. este stufos si incongruent cu legislatia actuala.
Retineti:
- actiunile emitentilor listati la BVB se vand numai "cu bucata" si numai prin sistemul de tranzactionare al BVB;
- Dl. Patriciu nu a vandut pe BVB deoarece el nu a vandut direct actiuni RRC ci a vandut o firma din Olanda care detinea pachetul majoritar la RRC; bineinteles ca acel contract a fost confidential pentru noi deoare el nu era supus legilor din Romania.

Pentru rest, cititi cu atentie "bogata" legislatie din domeniu:

-Legea 77 din 1 august 1994 - privind asociatiile salariatilor si membrilor conducerii societatilor comerciale care se privatizeaza. Publicata in Monitorul Oficial 209 din 11 august 1994;
-Ordonanta de urgenta 88 din 23 decembrie 1997 - privind privatizarea societatilor comerciale Publicata in Monitorul Oficial 381 din 29 decembrie 1997;
-O.U.G. nr.3/1999 - pentru completarea alin. (1) al art. 14 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale;
-O.U.G. nr.37/1999 - pentru completarea art. 9 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale;
-H.G. nr.450/1999 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare (abrogat prin H.G. nr.577/2002)
-O.U.G. nr.150/1999 pentru modificarea art. 14 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale (abrogata prin L. nr.444/2001)
-O.U.G. nr.251/2000 pentru modificarea art. 14 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societaţilor comerciale;
-H.G. nr.443/2001 pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.450/1999 (abrogat prin H.G. nr.577/2002);
-H.G. nr.550/2001 pentru completarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.450/1999 (abrogat prin H.G. nr.577/2002);
-Legea nr.379/2001 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.37/1999 pentru completarea art.9 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale;
-Legea nr.444/2001 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.251/2000 pentru modificarea art.14 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale;
-Legea nr.137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării;
- H.G. nr.577/2002 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare şi a Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării;
-H.G. nr.260/2003 pentru completarea art. 216 din Normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare, şi a Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 577/2002;
-O.G. nr.36/2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării;
-O.U.G. nr.26/2005 privind abrogarea dispoziţiilor legale referitoare la acordarea înlesnirilor la plata obligaţiilor bugetare restante ;
-Legea nr.185/2005 pentru abrogarea art. 34 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale;
-O.U.G. nr.50/2007 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale.

Cu stima
legalmgm, utilizator