Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 333/2003
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 333/2003

Am primit o instintare de la politia rurala in care eu sunt obligat in 30 de zile sa-mi dotez spatiul comercial cu sisteme tehnice de paza si alarmare. In caz contrar voi fi amendat cu suma de la 2000 la 5000lei.

Mentionez ca spatiul comercial este deja protejat cu grilaje, obloane, sisteme de iluminat, gard de beton inalt.
Nu am inteles daca legea 333/2003 se refera sa-mi protejez bunurile cu toate sistemele enumerate sau doar la alegere.
@chirovici.
Frumoasa si interesanta expunere cu privire la tehnica legislativa. Corect legiuitorul nu a dorit sa elimine obligativitatea mijloacelor enumerate ci a dorit sa dea posibilitatea folosirii si a oricaror altor mijloace dar cu conditia de a avea aceasi putere de aparare, prin folosirea cuvantul "asemenea".
chirovici a scris:

Buna ziua, eu nu as citi o lege daca este doar exemplificativa

Intradevar, nu exista lege exemplificativa.
Dar exista legi in cuprinsul carora gasim atat conditii cumulative cat si conditii alternative.

Si sunt convinsa ca dvs. (contabil) cititi una dintre acestea ...in fiecare zi.
Si anume... Codul Fiscal.

Iar acolo unde legiuitorul a vrut sa puna conditii cumulative a rostit-o ca atare.
In nenumarate locuri din Codul Fiscal apare expresia "indeplineste cumulativ conditiile".
Daca toate conditiile unei legi ar fi cumulative, atunci acesta exprimare ar fi tautologica si, prin urmare, ar fi contrara normelor de tehnica legislativa.

(Iar pe acolo pe unde a mai pus conditii, dar n-a dorit ca ele sa fie indeplinite toate gramada, legiuitorul codului fiscal s-a exprimat in sensul "cel putin una din urmatoarele conditii" sau "daca este indeplinita una din urm. conditii"...).

romascanu, moderator