Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea provizoriu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea provizoriu minor

Acum 2 ani mi sa dat custodia copilului minor.Decizia a fost definitiva si irevocabila. Anul trecut tatal acestuia a deschis proces pentru incredintarea minorului provizoriu.Avocatul meu a castigat sa nu ii se incredinteze minorul insa tatal a facut recurs.As dori sa stiu daca ii se poate incredinta minorul acestuia daca el nu sa interesat de acesta din data de iulie 2009 si nu ia platit pensia alimentara din data de 10.2007. tatal este dat in judecata pentru pensia alimentara.?Eu ma aflu in Spania si sunt recasatorita.
Se poate lua o decizie judecatoreasca daca copilul este in afara tarii?ºt
Sunt tati care nu'si mai pot vizita copilul nici atunci cand este dus intr'un alt oras, dar intr'o alta tara?

Sunt si tati care pot obtine program de vizita si daca mama si minorul se afla intr-o tara straina.

Era vorba de tatii care nu'si mai pot vizita copilul, din motive financiare si lipsa de timp. Ganditi'va, de ex, ca fam a locuit in Constanta,iar apoi mama s'a mutat cu minorul inTimisoara. Credeti ca tatal, dupa ce plateste pensia alimentara, isi mai poate permite sa faca des drumuri la Timisoara pentru a'si vedea copilul?
Dar daca copilul este in Spania? Ar fi ceva normal , din punctul de vedere al tatalui, sa nu mai plateasca nici pensia alimentara...:D
La hotararea de divort cand sa dat si hotararea ca copilul sa ramana in custodia mamei nu sa hotarat si dreptul de vizita a tatalui cat nici sa comunice cu acesta.
Copilul a locuit in tara in acelasi oras cu tatal timp de 1an iar acesta nu la interesat sa plateasca pensia.
Acesta acum sa recasatorit si doreste sa faca alt copil cu motivul sa ii scada plata pensiei alimentare.
Copilul a locuit un timp de cateva luni cu tatal,iar mama a trimis o suma de bani lunar acetuia insa copilul nu avea nici haine si nici cu ce sa se incalte.
Cat timp a locuit cu tatal si sotia acestuia copilul a fost maltratat fizic cat si psihic de catre acestia,deoarece copilul plange si tremura cand se vorbeste de tatal lui.
Mama nu are cum sa dovedeasca acest lucru in instanta deoarece copilul este prea mic ca sa fie intrebat de un psiholog.
spiridon vasilica a scris:

Sunt tati care nu'si mai pot vizita copilul nici atunci cand este dus intr'un alt oras, dar intr'o alta tara?

Sunt si tati care pot obtine program de vizita si daca mama si minorul se afla intr-o tara straina.

Era vorba de tatii care nu'si mai pot vizita copilul, din motive financiare si lipsa de timp. Ganditi'va, de ex, ca fam a locuit in Constanta,iar apoi mama s'a mutat cu minorul inTimisoara. Credeti ca tatal, dupa ce plateste pensia alimentara, isi mai poate permite sa faca des drumuri la Timisoara pentru a'si vedea copilul?
Dar daca copilul este in Spania? Ar fi ceva normal , din punctul de vedere al tatalui, sa nu mai plateasca nici pensia alimentara...:D

Cateodata justitia se infaptuieste.
Sunt situatii si situatii.
Ar trebui sa existe organizatii care sa se ocupe de aceste aspecte.
Daca nu au bani nu au ce face.Drepturile se pierd undeva pe drum...intre Constanta si Timisoara, intre Romania si Spania...

avocat Claudiu Lascoschi
Aveti perfecta dreptate.
Drepturile se pierd undeva pe drum. Si obligatiile la fel. De cele mai multe ori.
Si intotdeauna, in orice situatie, doar copiii au de suferit