Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca lucrez intr-un loc de munca si beneficiez de un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca lucrez intr-un loc de munca si beneficiez de un spor, si ...

Daca lucrez intr-un loc de munca si beneficiez de un spor, si sunt delegata in alt loc de munca unde sporul este mai mare, de care spor voi beneficia?
In domeniul medical aveti un contract colectiv, aveti o HG care aproba un Regulament special pentru sporuri, aveti dispozitii ale unitatii in care activati in unele cazuri, trebuie vazute si acestea. Excede acestui spatiu.
Liliana Gradinaru, Avocat
Trebuie văzut si actul prin care se deleagă sa se lucreze în acel.loc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Înțeleg că este vorba despre o instituție publică-spital. Angajatul va beneficia de sporul de la locul de muncă unde își desfășoară activitatea, corespunzător cu timpul de muncă efectiv, indiferent dacă acest spor este mai mare sau mai mic. Ca exemplu nu poți detașa o asistentă din ambulatoriu în Blocul Operator și să nu îi acorzi sporul secției. În sens invers în mod identic, dacă o asistentă se transferă din bloc operator în ambulator nu va mai primi sporul de secție respectiv. De altfel nu cred că poate fi vorba de delegare, ci de o schimbare a locului și felului muncii, schimbare care se poate face doar prin act adițional. Fisele de post diferă în mod evident.
Delegarea poate fi dispusă în cadrul aceleiaşi unităţi.
Modificarea cu acordul partilor e una, delegarea e alta.