avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Discutii de viitor .. Partaj la bunuri achizitionate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Discutii de viitor .. Partaj la bunuri achizitionate inaintea casatoriei

Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarele intrebari:

Momentan detin teren + casa + masina, toate pe numele meu.
In viitorul apropiat ma voi insura.

Doresc sa stiu daca in cazul unui divort ( fie ca exista sau nu copil minor ) exista vreo sansa ca sotia sa poate sa obtina la partaj unul din aceste bunuri sau macar o cota parte.

In ce conditii poate sa obtina si ce ? Ce se poate face sa previn acest lucru ?

Mai mult .. din cate am inteles orice bun care l-as primi in uma unei mosteniri sau ca si donatie in timpul casatoriei nu se pune la aceea masa partajabila. E adevarat ? Sunt exceptii in care s-ar pune ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gbrlcostache , utilizator 10:16, 12 Februarie 2010
gbrlcostache a scris:

este corect?


E un fel de ...sa vedem cum ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga.
Daca tot spuneti ca vor sa cumpere o casa pe numele minorei de ce nu se procedeaza ca atare? (cumparator - minora, donatori ai sumei de bani - bunicii)

Cat de minora e minora? ( 2 ani sau 15?)
Frati/surori mai aveti?

Adevaratele solutii/raspunsruri se pot da abia dupa ce pune avocatul intai o gramada de intrebari ...
minora are 10 ani.Mai am si o sora casatorita si ea.Stiam ca nu se poate face contract de vanzare cumparare cu o minora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament cumpãrat înaintea cãsãtoriei - obiect de partaj? idsix idsix Am o locuinţă în proprietate, achitată integral si intenţionez să mă căsătoresc. Întrebări: 1. În cazulunui divort, locuinţa - proprietatea mea, ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)
Acte necesare SerenaB SerenaB Buna ziua! In urma succesiunii dupa decesul tatalui meu am mostenit niste bunuri pe care nu as vrea sa le impart cu viitorul sot. Insa nu as vrea sa fac un ... (vezi toată discuția)