Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Discutii de viitor .. Partaj la bunuri achizitionate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Discutii de viitor .. Partaj la bunuri achizitionate inaintea casatoriei

Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarele intrebari:

Momentan detin teren + casa + masina, toate pe numele meu.
In viitorul apropiat ma voi insura.

Doresc sa stiu daca in cazul unui divort ( fie ca exista sau nu copil minor ) exista vreo sansa ca sotia sa poate sa obtina la partaj unul din aceste bunuri sau macar o cota parte.

In ce conditii poate sa obtina si ce ? Ce se poate face sa previn acest lucru ?

Mai mult .. din cate am inteles orice bun care l-as primi in uma unei mosteniri sau ca si donatie in timpul casatoriei nu se pune la aceea masa partajabila. E adevarat ? Sunt exceptii in care s-ar pune ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
gbrlcostache a scris:

este corect?

E un fel de ...sa vedem cum ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga.
Daca tot spuneti ca vor sa cumpere o casa pe numele minorei de ce nu se procedeaza ca atare? (cumparator - minora, donatori ai sumei de bani - bunicii)

Cat de minora e minora? ( 2 ani sau 15?)
Frati/surori mai aveti?

Adevaratele solutii/raspunsruri se pot da abia dupa ce pune avocatul intai o gramada de intrebari ...
minora are 10 ani.Mai am si o sora casatorita si ea.Stiam ca nu se poate face contract de vanzare cumparare cu o minora.