Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... "Teapa" online cu un telefon scump
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

"Teapa" online cu un telefon scump

Buna ziua, am gasit pe olx un Iphone 15 cu un pret mult mai ieftin si l am comandat prin curier.
Din cauza pretului ireal de bun m am grabit sa l comand, fara sa vad ca in biografie scrie "se vinde doar poza cu telefonul".
Acum am ramas cu dauna si as vrea sa stiu daca am ce sa fac impotriva acestei "tepe"
Va rog ajutati-ma ca sunt disperat, nu credeam ca neatentia costa atat de mult.
kidsonmdma, utilizator
Ați făcut captură de ecran cu anunțul. Ca să argumentați o plângere penală pentru înșelăciune e foarte important cum e formulat și cât de neechivocă era precizarea că se vinde doar poza.
Se poate verifica și dacă anunțul a fost modificat in timpul Tranzacție ,mare atenție
Textele se fac pentru a fi citite. Cred ca ar trebui sa va resemnati si sa treceti la capitolul pieredri. Inteleg ca ati primit ceea ce ati cumparat. Pretul se formeaza liber prin cerere si oferta in capitalism. O vorba veche spune ca cel care nu deschide ochii, deschide punga. Insa viata merge inainte. Succes!
Fiind pe OLX puteai face comanda prin OLX cu verificarea coletului și nu plăteai înainte.Inseamna că tu ai trimis bani înainte.Iti asumi greșeala daca ai acceptat asa
Puteti returna produsul in termen de 14 zile de la achizitionare si sa primiti banii inapoi fara nicio explicatie. Sa aveti dovada returnarii produsului (AWB de la curier cu detalierea continutului coletului, confirmarea de primire de la posta cu continut declarat). Daca refuza restituirea, faceti reclamatie la Protectia Consumatorului. Sa pastrati si celelalte documente: factura, dovada platii, Daca v-a vandut fara factura ca persoana fizica, faceti print screen cu anuntul si datele persoanei, atasati si AWB-ul si faceti plangere la politie.