Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... "Teapa" online cu un telefon scump
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

"Teapa" online cu un telefon scump

Buna ziua, am gasit pe olx un Iphone 15 cu un pret mult mai ieftin si l am comandat prin curier.
Din cauza pretului ireal de bun m am grabit sa l comand, fara sa vad ca in biografie scrie "se vinde doar poza cu telefonul".
Acum am ramas cu dauna si as vrea sa stiu daca am ce sa fac impotriva acestei "tepe"
Va rog ajutati-ma ca sunt disperat, nu credeam ca neatentia costa atat de mult.
kidsonmdma, utilizator
Tocmai, ați văzut dumneavoastră anunțul, știți cât de clar a fost scris că se vinde poza? Vorbiți de parcă nu ați trăi în vremurile noastre și nu ați vedea în fiecare zi trucurile care se folosesc în publicitate (gen clauze și avertismente scrise cu litere mici, texte pline de superlative care undeva spre final conțin și elementul negativ menționat foarte pe scurt etc., disclaimere lungi și aride pe care de fapt nu le citește nimeni etc.). Profitând și de faptul că suntem mereu pe grabă și adesea nu citim până la capăt, astfel de trucuri pot induce în eroare destul de eficient.

hotumattua a scris:

Cum adică "a fost intenționat indus în eroare să cumpere un telefon, deși se vindea doar o fotografie" din moment ce în anunț scrie clar că se vinde doar fotografia? Ce este mai clar de atât? Este adevărat că procentul de analfabeți funcțional a ajuns la cote îngrijorătoare, dar chiar așa? E de noaptea minții domnu' avocat!

Alexandru Surcel a scris:

Că a fost intenționat indus în eroare să cumpere un telefon, deși se vindea doar o fotografie.

Aveți dreptate în ceea ce spuneți. Vă dau și eu un exemplu: EULA. Ori de câte ori instalați un program, Microsoft Office de pildă, nu puteți continua până nu dați accept la EULA - end-user license agreement. Ați avut vreodată răbdarea să citiți zecile de pagini întocmite de o armată de avocați? BTW, peste 50% din avocații planetei sunt în SUA! Nu cred, aveți lucruri mai importante de făcut. Și, totuși, nu aveți nicio șansă să vă plângeți în justiție contra consecințelor încălcării vreunei prevederi a EULA, pe motivele invocate de dvs..
Și atunci, întrebarea rămâne, și căreia evitați să-i dații un răspuns: cum poate obține forumistul ceva în justiție afirmând că a fost/este prost, și nu a înțeles afirmația clară că "se vinde doar fotografia"?
"Escrocul" de pe OLX a fost blând ca un miel, el știe ce densitate de proști există în România, așa că nu s-a complicat inutil. Dacă "fotografia" era un NTF? V-am băgat în ceață, nu?
Soluția este să creștem nivelul de educație, nu să aglomerăm justiția cu prostii. Smartphone-ul este o sculă prea puternică în mâna unui prost, probabil că în viitor accesul la el va fi reglementat, așa cum este de pildă accesul la volanul unui automobil.

Alexandru Surcel a scris:

Tocmai, ați văzut dumneavoastră anunțul, știți cât de clar a fost scris că se vinde poza? Vorbiți de parcă nu ați trăi în vremurile noastre și nu ați vedea în fiecare zi trucurile care se folosesc în publicitate (gen clauze și avertismente scrise cu litere mici, texte pline de superlative care undeva spre final conțin și elementul negativ menționat foarte pe scurt etc., disclaimere lungi și aride pe care de fapt nu le citește nimeni etc.). Profitând și de faptul că suntem mereu pe grabă și adesea nu citim până la capăt, astfel de trucuri pot induce în eroare destul de eficient.

hotumattua a scris:

Cum adică "a fost intenționat indus în eroare să cumpere un telefon, deși se vindea doar o fotografie" din moment ce în anunț scrie clar că se vinde doar fotografia? Ce este mai clar de atât? Este adevărat că procentul de analfabeți funcțional a ajuns la cote îngrijorătoare, dar chiar așa? E de noaptea minții domnu' avocat!

Alexandru Surcel a scris:

Că a fost intenționat indus în eroare să cumpere un telefon, deși se vindea doar o fotografie.

hotumattua, utilizator
După cum insistați că e un caz pierdut deoarece cumpărătorul nu știe să citească și vânzătorul a scris corect și a fost onest, dați de bănuit că cel puțin agreați asemenea practici. În justiție se poate demonstra această inducere în eroare și aplicată legea. Un escroc cu poate rămâne nepedepsit și lăsat să continue cu năravurile lui. Iar OLX trebuie atenționat pentru că s-ar putea ca un operator de-al lor să fi fost făptașul sau dacă nu, să-l descopere și să-l baneze pe viitor. Administratorul sitului e cel care aprobă anunțurile și toate modificările ulterioare, așa că e ceva dubios la mijloc. Ei sugerează și ce preț să pui, în ce categorie să încadrezi marfa și aici nu au văzut că era o escrocherie cu o poză? Asta dacă e chiar un caz real... Îmi vine să cred că e o ficțiune, totuși.
POMPILLIA, utilizator
@hottumatua, vânzarea unei poze care poate fi fără probleme descărcară gratis de pe internet intră în domeniul aberației. Dacă la asta se adaugă faptul că anunțul era astfel formulat și tehnoredactat ca potențialul cumpărător să nu vadă decât la o examinare foarte, foarte detaliată că se vinde o poză și nu aparatul, avem cam tot ce ne trebuie pentru urmărirea in rem a unei posibile.infracțiuni de înșelăciune.