Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum anulez un contract de inchiriere URGENT VA ROG SA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum anulez un contract de inchiriere URGENT VA ROG SA MAAJUTATI!!!

:(( vreau sa anulez un contract de inchiriere eu fiind chiriasul si sa imi recuperez avansul de 1100euro;reprezentand plata pe 4luni plus garantie si comision unui domn care pretinde ca e agentie!!!dar nu e!!pe contract chiria e doar 250 RON insa de fapt e 400 eur
daca nu e mentionata in contract o interdictie expresa de subinchiriere puteti sa-l subinchiriati linistit;)
Pai tu de ce vrei sa reziliezi contractul?

Daca mai ai anuntul dat de respectivul in ziar, cu pretul de 400 E chiria, ai inceput de dovada scrisa si in orice caza este nul contractul pentru pret fals inscris pentru a eluda plata impozitului

Daca este contract de inchiriere a locuintei nu cumva este nevoie de acordul proprietarului ca sa subinchirieze?
pt subinchiriere nu e nevoie de acordul proprietarului atata timp cat nu exisat o interdictie expresa de subinchiriere. pt subinchiriere e nevoie de indeplinirea a 2 conditii: sa nu exista o interdictie expresa de subinchiriere ; contractul de subinchiriere sa nu contina dispozitii contrare contractului de inchiriere principal.
Sa nu faci greseala sa subinchiriezi.Conform Legii Locuintei (114/1996) art.26 chiriasul nu poate subinchiria fara acordul proprietarului.