Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... aigurare casa ipotecata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

aigurare casa ipotecata

Buna ziua,
Am un credit imobiliar, la care am facut asigurare tot la aceeasi banca si sunt la zi cu ratele, in schimb asigurarea nu am mai platit-o (am ramas cu restante...)
Am sunat la asigurari sa intreb cat mai am de platit si m-au intrebat daca mai am credit la banca.
Intrebarea este...pot sa nu mai achit restantele la asigurari? sa-mi fac o noua asigurare?
Voi avea penalizari?
Multumesc.
Adrian.Tudor a scris:

Polita poate fi repusa in vigoare prin plata ratelor de asigurare restante si efectuarea unei noi inspectii de risc. Asiguratul trebuie sa solicite in scris acest lucru motivand intarzierea..

Polita cu plata in rate restante se poate afla in situatiile;
-perioada de gratie (cam 2-5 zile) in care prin condiii se admite intarzierea platii
-perioada de suspendare (cam 15-30zile dupa perioada de gratie) in care se admite repunerea in vigoare prin plata ratei restante, in aceasta perioada nu se platesc daune.
-rezilierea din oficiu , dupa depasirea perioadei de suspendare.
In niciun caz nu se poate depasi intervalul de doua rate fara a fi reziliata polita.
Clientul poate solicita amanarea motivata a ratei, modificarea scadentelor, inainte de scadenta si cel mult in perioada de gratie/suspendare.
Cum aici se vorbeste de rate (la plural) solutia este o noua polita si este si in favoarea asiguratului(de ce sa mai plateasca ratele, pentru o perioada din urma,pentru care nici nu a fost asigurat?)