Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

buna ziua.
este obligatoriu la co colectiva preavizul de 20 zile lucratoare???
dar daca partile de comun acord convin la renuntarea lui? angajtul semneaza o hartie ca renunta la dreptul de preaviz. este legal?
.... sa faceti cerere de c.o. fara plata desi art.38 :))
Noi v-am spus care sunt prevederile legale...Solutii concrete se gasesc ...la cazul concret.Apelati la un avocat.Totul are o rezolvare.:D
In acest conext plata drepturilor salariale este o problema delicata dar in responsabilitatea angajatorului (un imprumut, o vanzare de active, faliment, etc.). Si pe langa preaviz trebuie sa plateasca si un salariu compensatoriu fiecarui salariat concediat conform CCMN.
stiu ca totul are rezolvard, dar am vrezut ca noi intre oameni ne putem ajuta uneori si fara bani....dar nimeni nu face nici un pas inainte fara sa ceara recompensa:-(