Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sulta partaj intre parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sulta partaj intre parti

Buna ziua.
In 2004, am cumparat in procent de 50% un teren cu o ruda, cu scop de investitie. Intre timp ea s-a razgandit si vrea sa iasa din diviziune. Terenul nu e divizibil pe "lung" avand desch. mica (18ml). Are acces la ambele capete (drum satesc). Partea din fata, pe care o revendica ei are toate utilitatile. Costul pentru aducerea utilitatilor (gaze, enel)m-ar costa aprox 50.000 ron si in acest moment ar trebui sa trec, cu ele, pe parcela revendicata de ei. Expertul a prezentat aceasta versiune cu sulta dar partea adversa a depus obiectiuni. In aceasta situatie, pot cere sulta?.
Va multumesc.
avand in vedere ca partea adversa solicita lotul care are deja utilitati , dvs. sunteti indreptatit sa solicitati sulta .
puteti invoca imbogatirea fara justa cauza a celeilalte parti ;)
si asta intrucat in momentul achizitionarii terenului, contributia coproprietarilor a fost in cote egale , iar terenul pana in momentul dezmembrarii avea inclusiv utilitati .