Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare proces
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare proces

Buna ziua am si eu o intrebare si totodata o nelamurire.Anul trecut in data de 10 octombrie mia fost retinut permisul de conducere si pe 23 octombrie am depus plangere contraventionala la tribunalul Galati.Pe data de 10.02.2010,am avut prima infatisare,din motive medicale nu am reusit sa ajung la proces.
Am verificat pe internet si sa dat solutie in cazul procesului meu :ncheiere –În termeiul art. 242 pct. 2 c.p.c. suspendă judecata cererii. si acum nu stiu ce sa fac?cum trebuie sa procedez #-o?trebuie sa predau permisul la politie #-o?

Va rog frumos sa ma lamuriti ce trebuie sa fac:(:(?

Va multumesc anticipat si astept un raspuns.:)

Cu multa stima si cu mult respect Cristian Alexandru Bahrim.
@alex 1990
atata timp cat instanta nu a pronuntat hotarare definitiva care sa va oblige la predare permis acesta ramane in posesia dvs
In baza disp art 245 Cod pr civila solicitati repunerea pe rol a cauzei
care este perioada maxima de repunere pe rol a procesului?daca nu fac cerere de repunere pe rol ce se intampla?va multumesc
Dosarul a fost suspendat prin incheiere de sedinta,constatandu-se lipsa nejustificata a partilor,conform art.242/2 c.pr.civ.Dvs.,aveti interes sa circulati cat mai mult,deci cu putin timp inainte de expirarea termenului de perimare de 1 an , repuneti cauza pe rol, prin cerere scrisa catre instanta care a luat masura suspendarii.Aceasta pentru a se proceda continuarea judecarii cauzei,la admiterea si administrarea probatoriilor solicitate de dvs in dovedirea contestatiei
Perimarea cauzei,prin hotarare judecatoresca,este "anuntata" la politia rutiera,prin comunicarea sentintei,astfel ca politia,daca dosarul va fi lasat sa se perime,va va solicita predarea permisului pentru executarea perioadei de suspendare dispuse initial.
Radu Gabrian, Mediator
deci din ce am inteles eu acum tocmai la anu adica in 2011 pe 9 februarie trebuie sa depun o cerere de repunere pe rol?pana atunci pot merge linistit si fara incidente nu?
in caz ca nu depun pana pe 9.02.2011 o cerere de repunere pe rol a dosarului ce se intampla?
Va multumesc pentru sprijinul acordat
alex1990 a scris:

deci din ce am inteles eu acum tocmai la anu adica in 2011 pe 9 februarie trebuie sa depun o cerere de repunere pe rol?pana atunci pot merge linistit si fara incidente nu?
in caz ca nu depun pana pe 9.02.2011 o cerere de repunere pe rol a dosarului ce se intampla?
Va multumesc pentru sprijinul acordat

De fapt v-am scris mai sus,iar dvs.,trebuia sa cititi cu atentie.
Dosarul se va perima pe cale judecatoreasca,hotararea de perimare se va comunica si politiei ca parte in proces,iar aceasta,dupa ce va cunoaste aceasta situatie,va va invita sa predati carnetul de conducere pentru executarea suspendarii astfel cum a fost dispusa prin procesul verbal.Motivul:dosarul perimat a ramas in nelucrare,fapt care atrage pronuntarea unei hotarari de perimare