Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o societate sa solicite angajatilor sa-si ia concediu fara plata un anumit numar de zile e luna. Mentionez ca sunt insarcinata si firma a fost informata. Imi pot solicita mie, insarcinata fiind sa-mi iau concediu fara plata? Este legal?
Multumesc!
multumesc, insa o zi de concediu fara plata se poate considera intrerupere de activitate si imi poate afecta perioada din campul muncii pe care trebuie sa o am ca sa beneficiez de indemnizatie de ingrijire si crestere a copilului?
Va afecteaza daca numarul de zile de CFP este mai mare decat numarul de zile lucratoare din luna.