Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamuriri -drept civil pentru un necunoscator total
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamuriri -drept civil pentru un necunoscator total

Sunt nou pe acest forum dar apelez la voi cu toata increderea.
De cand ma stiu nu am avut probleme cu justitia... dar un eveniment nefericit intamplat parintilor mei m-a adus la un post de politie rural... unde seful de post face legea in comuna... adica.... nu pui intrebari... nu vorbesti decat ce vrea seful de post sa auda ... orice cuvant iti este rastalmacit... daca ajungi acolo (pentru prima oara in viata... ca parte vatamata) pleci total bulversat ... si eventual ...trecut pe lista acuzatilor.Dl sef.... mituit de acuzat (cel acuzat se bate cu pumnul in piept ca nu isi face nici o problema cu organele locale deoarece ii are la degetul mic , si nici comportamentului sefului nu lasa altceva de crezut) gaseste un alt asa zis faptas.... pe care i l"convinge" el sa marturiseasca... ii scrie el declaratia si il pune sa semneze.Nu se recunoaste ca falsul faptas a fost batut pentru a-si marturisi asa- zisele fapte insa ce ma mira cel mai mult e ca declaratia este scrisa de catre ajutorul sefului... si nu este singura de felul acesta in numeroase cazuri ... se procedeaza la fel.Asi dori sa stiu este legal ca declaratiile sa fie scrise de catre ajutorul sefului de post?Va multumesc!
maiam ai sintetizat de fapt concluzia la care am ajuns si eu .. la primul meu impact cu un organ care ar trebui sa reprezinte..dreptatea...foarte importanta pentru niste oameni cinstiti de la tara care cu toate ca au suferit o mare paguba spun ca nu vor despagubiri ... ci doar gasirea vinovatului... drept pentru care"exponentul dreptatii... seful " a gasit un neajutorat si l-a asezat in posura de "vinovat" in timp ce cu adevaratul infractor "colaboreaza" cum bine spuniai.Ce a-si putea sa fac pentru ca efectiv consider caci cu acesti "justitiari" nu merita sa-mi consum energia pentru a le demonstra ca nu au dreptate... ce e insa foarte trist ... faptul ca un catun intreg de batranei traieste terorizat de faptele acestor infractori acoperiti...
Daca consideri ca ai fost nedreptatit de catre organul de politie poti face plangere impotriva actelor sau masurilor luate de organul de cercetare penala.
un sfat intelept si la obiect:D
insa putreziciunea nu se improspateaza...:(
Multi politisti folosesc tehnica ,,dictarii" declaratiilor si mai multi inculpati accepta sa scrie dupa dictare convinsi ca sriu exact ceea ce au spus.GRESIT In timpul unei dictari o simpla virgula iti poate aduce mai multe necazuri decat o fraza intreaga.
In primul rand refuzati orice declaratie data in absenta unui avocat (daca nu aveti vi se va pune unul din oficiu)
Orice v-ar spune politistul in absenta avocatului nu este credibil.(el cauta sa-si rezolve dosarul)
Cand dati o declaratie cereti organului de ordine sa va spuna la ce intrebari doreste sa raspundeti . . scrietile pe declaratie in ordine numerotate si raspundeti la fiecare tot in scris.(veti avea timp sa va ganditi si sanse mai mari sa nu gresiti ceva)
Nu semnati nici o declaratie dictata sau compusa de anchetator (posibil sa ai violati dreptul de autor si asta se pedepseste penal :O:O:O

ps Daca trebuie sa scrieti totusi ceva ca sa evitati o bataie strecurati in declaratie cateva lucruri aberante care puteti dovedi usor ca nu sant adevarate dupa care stit care este drumul >>>avocat>>medic >>>certificat>>>procuratura>>tribunal >>>constitutie >>Haga . . .etc :))